Rôzne

Zmena klímy sa dotkla aj Trenčína: Problém v meste robia invázne rastliny

Prácu majú už teraz. Navyše so zmenou klímy očakávajú v Trenčíne zvýšený výskyt inváznych rastlín.

Ilustračný obrázok k článku Zmena klímy sa dotkla aj Trenčína: Problém v meste robia invázne rastliny
Zdroj: Adam Stečák

Pri udržiavaní verejnej zelene robí trenčianskej radnici najväčší problém výskyt invazívnej rastliny známej ako krídlatka alebo pohánkovec japonský. Problémom je najmä na plochách, ktoré sú v kontakte s prirodzenými spoločenstvami.

Ako informovala trenčianska hovorkyňa Erika Ságová, domáce druhy nie sú schopné konkurovať životaschopnosti inváznych druhov. Vysoká reprodukčná schopnosť a odolnosť týchto rastlín má za následok potláčanie geograficky pôvodných druhov.

„Pri odstraňovaní invazívnych druhov mesto postupuje v zmysle vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR, ktorou sa ustanovujú podmienky a spôsoby odstraňovania invazívnych nepôvodných druhov. V prípade krídlatky, ktorá nám robí najväčší problém, sú to vykopávanie, aplikácia horúcej pary, kosenie a mulčovanie, nastielanie fóliami, chemický spôsob, prípadne kombinovaný spôsob,“ doplnila hovorkyňa.

Ako dodala, vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky v prospech invazívnych druhov rastlín predpokladajú do budúcnosti zvýšenie ich výskytu. Pracovníci Mestského hospodárstva a správy lesov odstraňujú tieto rastliny priebežne, prevažne mechanickým spôsobom.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčína a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM