Marek Vatraľ Správy Komunálne voľby

Zaujímavé čísla z volieb v okrese Trenčín: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?

Ktoré mestá a dediny boli v účasti vo voľbách najdisciplinovanejšie a ktoré skončili na chvoste? Prinášame čísla z Trenčianskeho okresu.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé čísla z volieb v okrese Trenčín: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?
Zdroj: TASR

Novembrové voľby rozhodli o vedení miest a obcí na najbližšie štyri roky. Nie všade sa ale Slovákom chcelo vyrážať k volebným urnám rovnako. Celoslovenská volebná účasť v komunálnych voľbách bola podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) 48,67 %, volebná účasť v Trenčianskom kraji činila 48,64 %.

Slovenské naj

Najviac obyvateľov sa svoje volebné právo rozhodlo využiť v obci Chorváty v okrese Košice-okolie, kde sa podľa ŠÚ k urnám vybralo až 89,88 % oprávnených voličov. Úctyhodnou účasťou sa môžu pochváliť tiež Gemerské Michalovce v Rimavskosobotskom okrese (89,61 %) či Vyšná Boca pri Liptovskom Mikuláši (89,52 %). Na opačnom konci svieti košický Luník IX s volebnou účasťou 19,44 %. Druhou obcou s najnižšou volebnou účasťou je Brvnište v okrese Považská Bystrica (22,82 %) a treťou Jurské v okrese Kežmarok (22,87 %).

Ako to bolo v našom okrese?

Najvyššou volebnou disciplínou v okrese Trenčín sa môžu pochváliť následovné obce. Celkom najvyššia účasť v okrese bola podľa ŠÚ v dedine Štvrtok, a to 76,03 %. Štvrtku šliapu na päty Adamovské Kochanovce s volebnou účasťou 72,59 %, nasleduje Chocholná – Velčice s účasťou 72,28 %. Cez 70 % sa prehupli obce Kostolná – Záriečie, Melčice – Lieskové, Trenčianske Mitice, Bobot a Hrabovka.

A čo na opačnom konci? Najmenej ľudí si v okrese odvolilo v obci Omšenie, kde dosiahla účasť 30,56 %. Druhá najnižšia volebná účasť bola v Dolnej Porube, kde sa vybralo k urnám 35,67 % oprávnených voličov. Tretím v poradí v rámci okresu je Soblahov s volebnou účasťou 40,67 %.

Volebné výsledky i zaujímavosti z Komunálnych volieb 2018 nájdete na webe Trenčín24 v kategórii Komunálne voľby.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM