Rôzne

Vznikol prvý komplexný turistický bedeker Trenčianskeho kraja

Turistický bedeker Trenčianskeho kraja vznikol spoluprácou s medzinárodným tímom novinárov, ktorí sa ho snažia objavovať pre návštevníkov. Pozrite, aké novinky obsahuje.

Ilustračný obrázok k článku Vznikol prvý komplexný turistický bedeker Trenčianskeho kraja
Zdroj: shutterstock

Návštevnosť Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) stúpa. Za prvý polrok tohto roka ho navštívilo o 1000 ľudí viac ako v rovnakom období minulého roka, stúpol i počet prenocovaní zahraničných turistov. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región pripravila pre turistov i novinky v podobe bedekra a audio nahrávok, informovali jej zástupcovia na tlačovej konferencii v utorok v Trenčíne.

Kraj hradov a zámkov turisti obľubujú

„Trenčiansky región za prvý polrok 2018 navštívilo okolo 173.000 ľudí, čo je o 1000 návštevníkov viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Veľmi nás teší, že stúplo aj tempo návštevnosti a počtu prenocovaní zahraničných turistov. Je to najviac na celom Slovensku, okolo 17%, takže je vidieť, že zahraniční turisti si tiež nájdu cestu do nášho regiónu,“ skonštatoval predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Najväčší nárast zaznamenala podľa neho KOCR u turistov z Českej republiky, tiež z Nemecka, až 100% nárast zaznamenali u turistov zo Spojených štátov amerických, respektíve Veľkej Británie. „Trenčiansky región sa drží v podiele návštevnosti, a teda návštevnosti kraja aj počtu prenocovaní, na stabilnom piatom mieste, čo si myslím, je úspešné, keď si porovnáme veľké kraje ako Košický, Nitriansky, Žilinský. Ale Trenčiansky kraj drží prvenstvo v priemernom počte prenocovaní, je to okolo štyroch dní,“ doplnil. Toto prvenstvo, ako ozrejmil Gerlici, ovplyvnilo, že Trenčiansky kraj je krajom hradov a zámkov, čo potvrdzujú aj štatistiky ich návštevnosti, podiel na tom majú i kúpele.

Nový turistický bedeker Trenčianskeho kraja

KOCR Trenčín región pripravila pre turistov i viacero noviniek. Jednou z nich je prvý komplexný 110-stranový turistický bedeker Trenčianskeho kraja v slovenčine a angličtine, na ktorého zostavení sa podieľalo i vydavateľstvo The Slovak Spectator v rámci edície Spectacular Slovakia. „Bedeker sa snaží priniesť pohľad ľudí, ktorí nepoznajú kraj a predstaviť ho širokej verejnosti. Pripravuje ho medzinárodný tím novinárov, ktorí cestujú po regióne a snažia sa objavovať ho pre návštevníkov. Snažíme sa nielen priniesť profily samotných hradov, múzeí, ale snažíme sa i to, aby v rámci bedekra odzneli aj príbehy ľudí, ktorí sú za tými miestami, lebo to je to, čo teraz ľudia hľadajú,“ priblížil riaditeľ vydavateľstva Ján Pallo.

Ďalšou novinkou sú audio nahrávky obsahujúce fakty a zaujímavosti o turistických lokalitách, ktoré sú určené primárne pre imobilných. „My sme si robili prieskum v rámci našich hradov, múzeí, galérií a najnavštevova­nejších turistických lokalitách, či sú prístupné aj pre imobilných ľudí alebo ľudí so zdravotným postihnutím. Bohužiaľ sme prišli na to, že tieto miesta sú neprístupné pre ľudí s hendikepom. Preto sme sa snažili prísť na projekt, ktorý by pomohol týmto ľuďom, aby sa o pamiatkach dozvedeli viac. Jednou z činností sú nahrávky, ktoré máme umiestnené na našej webstránke,“ ozrejmila výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

Vďaka nahrávkam sa podľa nej ľudia, ktorí sa nevedia dostať na atraktivitu, dozvedia rôzne fakty, zaujímavosti, povesti o hradoch, čachtickom podzemí, pútnickom mieste Skalka. „Začali sme s desiatimi lokalitami, v tejto činnosti budeme samozrejme pokračovať. Spolupracujeme s občianskym združením Bez bariéry a práve vďaka nim by sme chceli z Trenčianskeho kraja urobiť bezbariérovú destináciu. Samozrejme, chceme trochu aj vyvíjať tlak na jednotlivé turistické lokality, aby mali vytvorené špecifické prehliadky práve pre ľudí s hendikepom,“ dodala.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM