Rôzne

Vyučovanie na Trenčianskej univerzite: Takýto je plán, ak by museli zatvoriť

Približne 80 percent prvákov študuje momentálne na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne prezenčne. Ako sú na tom vyššie ročníky?

Ilustračný obrázok k článku Vyučovanie na Trenčianskej univerzite: Takýto je plán, ak by museli zatvoriť
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a opatreniami krízového štábu sa vo vyšších ročníkoch Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne vyučuje 60 percent prezenčne a 40 percent online. Informovala o tom hovorkyňa univerzity Lucia Petríková.

Vyučovanie

„Online prebiehajú najmä prednášky prevažne cez aplikáciu MS Teams a e-learning, študenti majú možnosť komunikovať elektronicky s vyučujúcimi a môžu tiež využívať vzdialený prístup k elektronickým informačným zdrojom dôležitým k písaniu seminárnych a záverečných prác. Taktiež výučba telesnej a športovej prípravy je počas prvých dvoch týždňov zabezpečená online a aj výučba zahraničných študentov v anglickom a slovenskom jazyku prebieha online z dôvodu znižovania rizika a tiež z toho dôvodu, že niektorí zahraniční študenti zostali vo svojej domovskej krajine. Väčšina praktických predmetov sa vyučuje prezenčne za dodržiavania bezpečnostných opatrení a aj výučba prvákov má v asi 80 percent prípadov prezenčnú formu,“ uviedla Petríková.

Akademický rok sa na TnUAD začal v pondelok (28. 9.), ešte pred jeho začiatkom prijal krízový štáb školy preventívne opatrenia, o ktorých informovali všetkých študentov a zamestnancov školy.

Dezinfekcia

„Pravidelne zabezpečujeme dezinfekciu priestorov, meriame teplotu pri vstupe do budov, zabezpečili sme stojany s bezdotykovou dezinfekciou a dezinfekčné prostriedky do kancelárií, nosenie rúška je, samozrejme, povinné. Univerzitu ani študentské domovy nechceme plošne zatvoriť najmä kvôli novým prvákom, aby ľahšie nabehli na vysokoškolský režim,“ doplnila hovorkyňa.

Ako dodala, v prieskume pre Študentskú radu vysokých škôl sa 71 percent študentov vyjadrilo, že pokiaľ to situácia umožňuje, preferujú prezenčnú formu štúdia. V prípade zvyšujúceho sa počtu pozitívnych prípadov budú riešiť najskôr konkrétne ročníky, študijné programy či fakulty prechodom na online výučbu.

„Taktiež sa ako inštitúcia musíme riadiť nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR, a preto sme pripravení v prípade potreby prejsť celoplošne na dištančnú výučbu, ktorú sme zvládli aj v letnom semestri minulého akademického roka, a uvoľnenie študentských domovov. Pre istotu sme všetky laboratórne cvičenia presunuli na začiatok akademického roka,“ uzavrela Petríková.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to na TnUAD vyzeralo v úvode akademického roka.

OBRAZOM: Akademický rok na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne
9
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM