Filip Chudý Rôzne

Veľký úspech pre stredné školy v Trenčíne: Dve sú v slovenskej TOP 10

Známy inštitút INEKO priniesol nové hodnotenia stredných škôl. Vieme, ako v ňom obstáli školy z Trenčína.

Ilustračný obrázok k článku Veľký úspech pre stredné školy v Trenčíne: Dve sú v slovenskej TOP 10
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) vydal aktualizované rebríčky slovenských škôl, v ktorých sa odrazili najnovšie údaje. „Hodnotenie odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte,“ uvádza INEKO s tým, že pri stredných odborných školách (SOŠ) majú písomné maturity váhu 40 %, regionálna uplatniteľnosť študentov má váhu 50 % a mimoriadne výsledky 10 %. „Pri gymnáziách berieme do úvahy tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %. Pri všetkých školách pritom berieme do úvahy údaje za posledné dostupné 4 školské roky,“ píše na stránke inštitútu s tým, že novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu.

Medzi SOŠ obhájila prvé miesto Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2). Na druhom a treťom mieste sú SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove a Stredná zdravotnícka škola na Farskej v Nitre.

Pri gymnáziách je na prvom mieste Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave. Druhé miesto obsadilo Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach a tretia je Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave.

Z Trenčína sa do slovenskej TOP 10 medzi SOŠ dostali až dve školy. Obchodnej akadémii Milana Hodžu patrí v najnovšom vydaní celoslovenského rebríčka 4. miesto s hodnotením 7,99. Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne je šiesta so známkou 7,77.

Ak sa pozrieme len na SOŠ v Trenčianskom kraji, potom vyššie uvedeným školám z Trenčína patria prvé dve miesta. A v krajskej TOP 10 sú aj ďalšie trenčianske SOŠ. Pozrite krajské poradie:

  • 1. Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne – 7,99
  • 2. Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne – 7,77
  • 4. Pedagogická a sociálna akadémia sv. Andreja – Svorada a Benedikta v Trenčíne – 6,7
  • 5. SOŠ letecko-technická v Trenčíne – 6,6
  • 7. Stredná odborná škola v Trenčíne – 6,2
  • 11. SOŠ obchodu a služieb v Trenčíne – 5,9
  • 14. Škola umeleckého priemyslu v Trenčíne – 5,8
  • 17. Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša v Trenčíne – 5,5
  • 22. Súkromná stredná odborná škola v Trenčíne – 4,9
  • 26. Dopravná akadémia v Trenčíne – 4,6

Gymnázium Ľudovíta Štúra v Trenčíne získalo hodnotenie 7,7 a medzi gymnáziami obsadilo v Trenčianskom kraji 1. miesto. Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého v Trenčíne je v krajskom poradí ôsme so známkou 5,6.

INEKO upozorňuje, že tieto rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM