Rôzne

Vedec roka: Významné ocenenie získal profesor z Trenčianskej univerzity

Prorektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Dušan Galusek získal ocenenie v rámci projektu Vedec roka.

Ilustračný obrázok k článku Vedec roka: Významné ocenenie získal profesor z Trenčianskej univerzity
Zdroj: TASR

Prorektor pre vedu, výskum a medzinárodné vzťahy Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne profesor Dušan Galusek získal ocenenie Osobnosť medzinárodnej spolupráce v rámci podujatia Vedec roka SR 2019.

Ako informovala hovorkyňa TnUAD Lucia Petríková, v poradí 23. ročník oceňovania významných slovenských vedcov, technológov a výskumníkov zo všetkých oblastí vedy a techniky vyhlásilo Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností.

Medzinárodne akceptovaná osobnosť

„Zámerom podujatia Vedec roka SR je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku. Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová,“ informovala Petríková.

Ako dodala, profesor Galusek je medzinárodne akceptovanou vedeckou osobnosťou v oblasti výskumu keramických materiálov a skla. Ocenenie získal za úspešnú mnohoročnú spoluprácu so špičkovými svetovými a európskymi pracoviskami materiálového výskumu a získanie podpory z programu Horizont 2020 na vybudovanie centra sklárskeho výskumu európskeho významu v SR. Od roku 2007 viedol excelentné vedeckovýskumné centrum Vitrum Laugaricio, ktoré v roku 2013 získalo status centra excelentnosti.

Šírenie excelentnosti

„Cieľom univerzity bolo dať centru medzinárodný rozmer a jeho výskumné aktivity rozšíriť mimo Slovenska. V roku 2015 preto predložil projekt v rámci programu pre výskum a inovácie Európskej únie Horizont 2020 – Šírenie excelentnosti a zvyšovanie účasti na vybudovanie medzinárodného výskumného centra s názvom Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá – FunGlass. Projekt zaradila európska hodnotiteľská komisia v roku 2016 medzi desať najúspešnejších európskych projektov, ktoré získali finančnú podporu,“ doplnila hovorkyňa.

Galusek sa podľa nej stal koordinátorom medzinárodného konzorcia združujúceho lídrov európskeho sklárskeho výskumu v Nemecku, Španielsku a Taliansku, ktoré má dnes už viac ako 60 zamestnancov a doktorandov z 12 krajín sveta. Je zamerané na výskum v oblasti povrchových úprav skla, jeho spracovania, recyklácie materiálov a biomateriálov na náhradu a regeneráciu tkanív.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM