Kultúra Video

V Trenčianskych Stankovciach odhalili nový pomník: Aké je jeho posolstvo? VIDEO, FOTO

Po menách obetí veľkých vojen, ktoré sú na pomníku zaznačené tam pátrali niekoľko rokov. Pomník je venovaný obetiam pôvodných samostatných obcí.

Ilustračný obrázok k článku V Trenčianskych Stankovciach odhalili nový pomník: Aké je jeho posolstvo? VIDEO, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR

Miestnych ľudí, ktorých životy si vyžiadala prvá i druhá svetová vojna, pripomína v Trenčianskych Stankovciach v okrese Trenčín pomník. Kompozíciu so sochou odliatou z bronzu a žulovými doskami odhalili v obci v nedeľu. Po obetiach veľkých vojen, ktoré sú zaznačené na pomníku, tam pátrali niekoľko rokov.

„Obec, ktorá je zložená zo štyroch častí, sa odhodlala vytvoriť tento pomník a spláca tak vyše storočný dlh voči svojim predkom,“ povedal akademický sochár Igor Mosný, ktorý je spolu s architektom Pavlom Balaščákom autorom diela.

Samotný pomník podľa neho tvoria dva monolitné bloky, kde sa na jednom bloku nachádzajú mená obetí padlých v prvej svetovej vojne a na druhom padlých v druhej svetovej vojne.

„V strede je vkliesnená figúra muža, ktorý je obkliesnený absolútne bez militaristických opisných vrstiev. Dá sa povedať, že hlavnou myšlienkou je: nahý som prišiel na svet a nahý aj odídem,“ priblížil.

Zdroj: Dnes24.sk

Mnohé samosprávy, možno i krajské mestá, ako sa zmienil Mosný, si na realizáciu takéhoto diela netrúfnu. „Myslím si, že objemovo to bude tvoriť dominantu obce,“ dodal.

Pomník venovaný obetiam veľkých vojen z niekdajších samostatných obcí Sedličná, Rozvadze, Malé a Veľké Stankovce sa nachádza pri obecnom úrade. S prvotným impulzom uctenia si pamiatky padlých prišli miestni obyvatelia Slavo Tomík a Jozef Mojžiš.

Pozrite si aj fotogalériu slávnostného odhalenia pomníka v Trenčianskych Stankovciach

V OBRAZOCH: Slávnostné odhalenie pomníka v Trenčianskych Stankovciach
6
Galéria
Zdroj: TASR

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM