Kultúra

Umelci z trenčianskeho regiónu vystavujú takmer po celom svete: Teraz mieria do Kremnice

Dvojica umelcov, Stanislav Lubina a Jozef Vydrnák, prijala pozvanie spoločne vystavovať v galérii Múzea mincí a medailí Kremnica.

Ilustračný obrázok k článku Umelci z trenčianskeho regiónu vystavujú takmer po celom svete: Teraz mieria do Kremnice
Zdroj: TASR

Umelci svoju tvorbu predstavia na výstave Dialóg s linkou, ktorá bude v galérii verejnosti sprístupnená 3. októbra a potrvá do 30. novembra.

Mená, ktoré sú kultúnej verejnosti známe

,,Oboch vystavujúcich autorov spája nielen trenčiansky región, z ktorého pochádzajú a kde žijú, ale aj to, že sú obaja talentovaní, vo svojom výtvarnom rukopise rozpoznateľní, úspešní a vystavujúci takmer po celom svete. A, aby toho nebolo málo, obom nechýba nadšenie, zaujatie, fantázia a predovšetkým radosť z tvorenia, ktorú tiež obetavo odovzdávajú ako lektori na tvorivých podujatiach," uviedla pamiatkarka Janka Kolláriková.

Ich mená nie sú podľa jej slov kremnickej kultúrnej verejnosti neznáme. Jozef Vydrnák začínal kresbami karikatúr a ilustráciami a v roku 1997 sa tu predstavil autorsky osobitou kolekciou kresieb pod názvom „Entropia duše".

,,Jeho talent a schopnosť improvizácie mu časom umožnili uplatniť sa v rôznych výtvarných technikách, aj v architektúre. Motívy krajiny, prírody, vedút miest, často pripomínajú zátišia a spolu s figurálnymi kompozíciami predstavujú autorovu cestu skúmania škál života a jeho výtvarného stvárnenia. Precízna a výrazná perokresba si ďalej pritiahla k spolupráci farbu a počas vysokoškolského štúdia grafického dizajnu tiež štylizáciu, znakovú a lineárnu typografickú skratku," podotkla Kolláriková.

Nepočujúci umelec

Nepočujúci výtvarník Stanislav Lubina chodieva do Kremnice častejšie a to na pozvania pedagógov internátnej Základnej školy pre žiakov so sluchovým postihnutím Viliama Gaňu. Ako lektor umeleckých workshopov sa tu snaží viesť deti k vlastnému výtvarnému sebavyjadreniu. Robí tak i po rôznych typoch základných a stredných škôl na Slovensku.

Ako hendikepovaný výtvarník sa tiež aktívne zúčastňuje medzinárodných kongresov a sympózií doma i v zahraničí. ,,Vo svojej tvorbe stvárňuje vnemy a veci všedné i tajomné, ktoré „nacítené“ povyšuje na poetickú krásu. Čerpá najmä z poznatkov prírody a ľudstva, cestovateľských, spoločenských a kultúrnych zážitkov a informácií. Jeho diela pôsobia pozitívne a harmonicky. Tvorí v médiu kresby, ilustrácie, exlibrisy, maľby," doplnila Kolláriková.

Autorskú výstavu z Lubinových kresieb a grafických listov „Reč znakov" pripravilo múzeum v roku 2005. Na nej vtedy predstavilo autorovu knihu „Svetová zbierka prstovej abecedy", ktorú tvorí 105 prstových abecied pre nepočujúcich.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM