Webnoviny - Rôzne

Učitelia chystajú štrajk v uliciach

Nespokojní učitelia vyjdú vo štvrtok od 10:00 do 13:00 do ulíc krajských miest so symbolickou bledomodrou stužkou. Chystajú sa vyjadriť nesúhlas so svojím platovým ohodnotením či nízkou investíciou štátu do školstva.

„Dnes je plat začínajúceho učiteľa v hrubom 499 eur, čo je v čistom 420 eur. V Bratislave to nestačí ani na nájomné,“ povedal agentúre SITA iniciátor akcie a učiteľ Ľudovít Sebelédi, ktorý 22. mája odštartoval petíciu za zlepšenie súčasného stavu v školstve. Počas leta sa pod verejnú petíciu podpísalo 28-tisíc ľudí, z toho 25-tisíc učiteľov. Učiteľov aktivizuje internetová stránka www.akodalejucitel.wbl.sk ako aj facebookový profil Ako ďalej učiteľ?

Učitelia žiadajú 1,2-násobok priemerného platu

Podľa organizátora bratislavskej časti protestu Mariána Katuša sa učitelia vo štvrtok v hlavnom meste stretnú o 10:00 pri obchodnom dome Tesco na Kamennom námestí. Následne sa plánujú presunúť na Deň otvorených dverí na Úrade vlády SR. Aj štvrtkové stretnutia v uliciach krajských miest využijú učitelia na zber podpisov. Zbierať plánujú, kým nedosiahnu číslo 50-tisíc. „Päťdesiattisíc podpisov je už viac ako polovica učiteľského zboru,“ argumentuje Sebelédi. Po zozbieraní potrebného množstva predložia petíciu vláde a ministrovi školstva.

Signatári žiadajú, aby štát investoval do školstva minimálne 6 % HDP a aby sa nástupný plat učiteľa odvíjal vždy od priemerného platu v národnom hospodárstve v predchádzajúcom roku tak, aby predstavoval jeho 1,2-násobok. „Dnes je ten koeficient pod 1,“ pripomína Sebelédi. Okrem toho sa snažia učitelia v petícii dosiahnuť možný odchod pedagógov do dôchodku v 56 rokoch, alebo po 32 odpracovaných rokoch v školstve. Rovnako žiadajú i prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušiť obmedzenú platnosť nazbieraných kreditov, ktorá je dnes sedem rokov.

Jurzyca tvrdí, že učitelia sú na tom lepšie ako iní štátni zamestnanci

K nespokojným učiteľom sa pridali aj niektorí členovia odborov, no odbory oficiálne petíciu nezastrešujú. „Rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou, pretože odborári nedostatočne obhajujú záujmy učiteľov. Ale zvažujeme, či sa pridáme k ohlásenému protestu odborárov 13. septembra,“ konštatoval Sebelédi. Školskí odborári sú momentálne v štrajkovej pohotovosti, na septembrovom proteste pred Úradom vlády SR očakávajú až 10-tisíc učiteľov.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) pre TV Markíza povedal, že učitelia sú na tom stále lepšie ako ostatní zamestnanci verejnej správy, ktorým platy klesli. „Učitelia majú už druhý rok výnimku zo šetrenia a rast ich platov budúci rok bude približne taký, ako rast platov v ekonomike,“ povedal TV Markíza Jurzyca. Od januára sa mzdy učiteľov síce zvýšia v priemere o dve percentá, no na úkor iných výhod.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM