Filip Chudý Rôzne Video

Tretia verzia Kolíkovej súdnej mapy ZRUŠILA dva súdy z Trenčianskeho kraja, VIDEO

Ministerka Mária Kolíková predstavila návrh novej súdnej mapy. Takto sa dotkol súdov v našom kraji.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nová už tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa však počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. V piatok to pred novinármi uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Tri obvody krajských súdov

Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. V praxi dôjde k zväčšeniu obvodov okresných súdov na 30, v ktorých však bude pôsobiť viac pracovísk. Zrušiť by sa mali Okresný súd Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Tých chce ponechať ministerka všetkých osem, ale plánuje zväčšiť ich obvody len na tri. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Nová súdna mapa ráta aj naďalej so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.

Trenčiansky kraj

Aktuálny návrh novej súdnej mapy zaraďuje celý Trenčiansky kraj do stredoslovenského súdneho obvodu, pričom sa zrušiť majú súdy v Partizánskom a Bánovciach nad Bebravou. Podľa najnovšieho návrhu oba tieto zrušené okresné súdy má pokryť Okresný súd Prievidza. Zmena návrhu je v tom, že okres Bánovce nad Babravou nebude súdne spadať pod Trenčín, ale už pod Prievidzu.

K Okresnému súdu v Trenčíne však má byť priradený nielen okres Ilava, ale aj okresy Nové Mesto nad Váhom a Myjava. V Novom Meste nad Váhom má byť navyše regionálne pracovisko okresného súdu. V Trenčíne má byť sídlo okresného súdu v rámci kraja a tiež regionálne pracovisko krajského súdu, ktorého sídlo bude v Žiline.

Úplne pod Žilinu však majú začať súdne spadať okresy Považská Bystrica a Púchov. V Považskej Bystrici má byť podľa nového návrhu aspoň regionálne pracovisko okresného súdu.

Ako to zdôvodnila ministerka Kolíková? Čítajte na ďalšej strane.

OBRAZOM: Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov
7
Galéria
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM