Rôzne Video

Trenčín bude mať novú dominantu: Starý železničný most sa parádne zmení, VIDEO

Starý železničný most v Trenčíne prejde výraznou rekonštrukciou. Pozrite si, aký s ním má mesto zámer.

Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová

Starý železničný most v Trenčíne prejde rekonštrukciou. V troch etapách tu postupne vznikne rýchla cyklotrasa, priestor pre päť prevádzok a tiež zóna pre relax a šport. Mesto ho získalo od Železníc Slovenskej republiky s podmienkou, že bude využívaný na verejnoprospeš­né účely.

Bojovali oň

Hlavný architekt mesta Trenčín Martin Beďatš povedal, že o starý železničný most veľmi bojovali, keďže je široký a lukratívny. „Chvíľu bola aj taká myšlienka, že ho železnice zvalia a postaví sa nová lávka, ale ja som veľmi bojoval proti tomu. Vďaka jeho šírke totiž umožňuje nielen prechod medzi brehmi, ale i to, aby z neho bola zaujímavá stavba a miesto pre Trenčanov a návštevníkov mesta,“ povedal

„Chceme, aby na ňom ľudia trávili čas, preto sme ho nazvali most Ulica,“ vysvetlil hlavný architekt mesta Trenčín.

Revitalizovať sa má tak, že jeden chodník bude rýchlou cyklotrasou, ktorá spojí dva brehy. V jednom moste bude päť prevádzok. Medzi nimi budú terasy, lezecká stena, trampolíny a aktivity pre deti. Druhý most bude slúžiť ako pešia zóna. Budú tam lavičky a veľké množstvo zelene.

Nebude to lacné

Ďalšou etapou bude spojazdnenie strechy, odkiaľ je krásny výhľad na staré mesto. „Odtiaľ nádherne vidno celú strešnú krajinu a podhradie. Tam budú rôzne aktivity na to, aby tam ľudia trávili čas, zabavili sa tam alebo slnili. Bude tam veľa zelene, aby vznikol tieň a dobre sa tam cítili,“ ozrejmil Beďatš.

Zároveň však upozorňuje, že to nebude lacné. „Každá z troch etáp bude stáť približne 1,5 milióna eur, čiže dokopy 4,5 milióny. Nehovoriac o tom, že na brehu by to chcelo tiež úpravy. To sme už na úrovni 5 miliónov eur. A samotný náter mosta bude podľa mňa stáť tiež cez milión eur, keďže je to náročná a drahá robota,“ doplnil s tým, že preto sú odkázaní na prostriedky z Európskej únie.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Vo videu si pozrite aj vizualizácie.

OBRAZOM: Starý železničný most v Trenčíne prejde rekonštrukciou
7
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM