Rôzne Video

Trenčiansky luh je klenotom mesta: Vzácna OÁZA divočiny na FOTO a VIDEO

Miesto na pravej strane Váhu, na ktorom sa vyskytujú vzácne druhy aj v rámci Európy, priblížila prechádzka náučným chodníkom.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Obecné chránené územie Trenčiansky luh na pravej strane Váhu v Trenčíne priblížila v nedeľu prechádzka tamojším náučným chodníkom. Návštevníci sa okrem pozorovania vtákov i ďalších zvierat zapojili do brigády a pomohli vyzbierať tri vrecia s odpadom. Podujatie pripravila Ornitologická poradňa.

Klenoty v Trenčíne

Náučný chodník vybudovali dobrovoľníci počas uplynulých mesiacov, nedeľnou exkurziou ho tak oficiálne otvorili. „Veľmi sa mi tu páči. Spoznal som prírodu a rôzne druhy vtákov. Budem sem chodiť aj častejšie," povedal deväťročný Samuel Hudák, ktorý na exkurziu prišiel so svojou mamou.

„O akcii som sa dozvedela na Facebooku, zaujalo ma to a prišli sme. Páči sa mi tu, určite prídeme aj v máji, keď bude prekvitať fauna. O luhu som vedela, som Trenčianka. Prekvapilo ma, v akom stave je teraz," doplnila Naďa Mojžišová.

„Prechádzka chodníkom trvá približne hodinu, návštevníci sa na ňom dozvedia zaujímavosti o Trenčianskom luhu, o klenotoch, ktoré v Trenčíne máme. Máme tu vysokú biodiverzitu, veľa zaujímavých vtákov, veľa pekných miest," načrtol ornitológ, tvorca náučného chodníka a organizátor exkurzie Radovan Jambor.

Viac správ zo Slovenska

Oáza divočiny

Popudom na vybudovanie náučného chodníka bola podľa neho ochrana územia i jeho propagácia, aby sa tak Trenčania dozvedeli, že tam majú skvost.

„Trenčiansky luh jednohlasne vyhlásilo mestské zastupiteľstvo za obecné chránené územie ešte počas minulého roka. Myslím, že všetci sú radi, že sa podarilo v meste takéto niečo zachovať. Je to skôr výnimka, nie všetky mestá majú chránené územia priamo v meste," priblížil.

Trenčiansky luh označil ornitológ za džungľu uprostred mesta, oázu divočiny. „Tým, že ide o lužný les, ktorý sa v určitom veku začína rozpadať, pôsobí ako prales. Takéto miesta sú už veľmi vzácne," podotkol.

Správy z Trenčína a okolia

Vzácne druhy

Jedným z dôvodov vyhlásenia luhu za chránené územie bola práve vysoká biodiverzita vtákov a fauny vôbec, predovšetkým pavúčej fauny. „Zaznamenali tu viaceré, i v rámci Európy veľmi vzácne druhy. Ide o územie, ktoré je mimoriadne nielen v rámci Slovenska, ale i Európy," doplnil Jambor.

História luhu siaha do 50. rokov 20. storočia, keď sa dostaval jeden zo stupňov Vážskej kaskády a z toho dôvodu sa tam zmenili riečne podmienky. „Spomalil sa tu tok, začalo sa tu ukladať viac sedimentu a predovšetkým nám tu postupne vyrástol lužný les, ktorý tu mal veľmi dobré podmienky," dodal ornitológ.

Verejné exkurzie plánujú dobrovoľníci organizovať každý víkend. Do budúcna chcú vytvoriť mobiliár, ktorý bude slúžiť vzdelávaniu, ako vyhliadková veža či náučné tabule.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to vyzeralo priamo na mieste.

FOTO: Trenčiansky luh priblížila prechádzka náučným chodníkom
15
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM