Kultúra Správy Video

Trenčianska galéria oslávila 50. výročie svojho vzniku: Atmosféra večera na FOTKÁCH a VIDEU

Galéria M. A. Bazovského bude oslavovať päťdesiatiny počas celého roka. Na čo všetko sa tam v novom roku môžeme tešiť?

Zdroj: Dnes24.sk

Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne je jedinou galériou v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). V tomto roku oslavuje 50. výročie svojho vzniku, v znamení osláv okrúhleho výročia sa bude niesť celý rok.

Ako informovala riaditeľka galérie Barbora Varga-Petríková, galéria vznikla vo februári 1969, rok po smrti maliara Miloša Alexandra Bazovského, ktorý prispel k formovaniu modernej slovenskej kultúry. Počas svojej 50-ročnej existencie pripravila galéria približne 1400 výstav nielen v Trenčíne, ale i v rôznych ďalších inštitúciách na Slovensku a v zahraničí. V súčasnosti je v jej depozitároch približne 4900 zbierkových predmetov v piatich sekciách – maľba, socha, kresba, grafika a fotografia.

Galéria patrí medzi dôležité slovenské inštitúcie výtvarného umenia a popri výstavnej činnosti a populárno-náučnej práci patrí medzi jej primárne úlohy aj budovanie a ochrana zbierkového fondu.

„Histórii galérie sa budeme venovať počas celého roka 2019. Pripravených je spolu sedem výstav, ktoré budú mapovať začiatky galérie, jej zakladateľov, rôzne historické udalosti spojené s galériou i umelcami. Bazovského galéria si za 50 rokov vybudovala vysoký kredit nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. V budovaní jej dobrého mena chceme pokračovať aj v budúcnosti,“ priblížila Varga-Petríková.

V rámci osláv 50. výročia založenia Galérie M. A. Bazovského sprístupnili verejnosti novú stálu expozíciu venovanú umeleckej tvorbe Bazovského. Pred jej otvorením ocenil vo štvrtok (10.1.) predseda TSK Jaroslav Baška bývalých i súčasných pracovníkov galérie.

„Teší ma, že Galéria M. A. Bazovského sa venuje najmä vystavovaniu tvorby regionálnych umelcov. V Trenčianskom kraji má jedinečné postavenie, aj preto jej želám minimálne ďalších 50 úspešných rokov. Verím, že ďalšie výstavy prilákajú okrem pravidelných priaznivcov galérie aj nových návštevníkov. Som rád, že dvere galérie sú otvorené aj mladým začínajúcim umelcom, ktorí sa tu môžu vzdelávať a rozvíjať svoje umelecké nadanie,“ povedal Baška.

TSK ako zriaďovateľ Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne plánuje v tomto roku opraviť vstup do galérie a vymeniť okná v podkroví, to všetko za približne 40.000 eur. Samotná galéria pripravila na rok 2019 celý výstavný plán v znamení pripomínania si toho, čo všetko počas svojej doterajšej histórie zažila. V pláne je napríklad otvorenie novej stálej expozície s názvom Trenčania – stredná generácia či ukážky akvizičnej činnosti galérie za posledných 20 rokov. Najväčšou novinkou pre návštevníkov v tomto roku budú voľné vstupy na výstavy cez víkendy počas celého roka 2019.

Pozrite si fotogalériu z osláv 50. výročia založenia Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne

V OBRAZOCH: Galéria M. A. Bazovského v Trenčíne oslávila 50. výročie svojho zalo
68
Galéria
Zdroj: Marek Vatral / Dnes.24.sk

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM