Filip Chudý Rôzne

Trenčania, čaká nás typicky zimný víkend! Kedy nasneží a kde bude aj -10?

Meteorológovia očakávajú po suchu výdatné zrážky, cez víkend má i nasnežiť. Od akej nadmorskej výšky?

Ilustračný obrázok k článku Trenčania, čaká nás typicky zimný víkend! Kedy nasneží a kde bude aj -10?
Zdroj: TASR/František Iván

Meteorológovia očakávajú po dlhom období sucha na území Slovenska vo štvrtok a v piatok (1. 4.) výdatné zrážky, cez víkend i sneženie. V rámci tohto roka pôjde o doposiaľ najvýraznejšiu zrážkovú situáciu. Informoval o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výdatné zrážky

„Na väčšine územia spadne 15 až 40 milimetrov, na Gemeri a východe ojedinele aj viac ako 50 milimetrov, čo sú hodnoty na úrovni mesačného priemeru, dokonca môžu byť dosiahnuté aj stupne povodňovej aktivity,“ skonštatoval SHMÚ. Na väčšine územia tak podľa neho dôjde k zmierneniu sucha, ktoré silnelo najmä v posledných týždňoch.

„Situáciu zapríčiní frontálne rozhranie spojené s hlbokou a rozsiahlou tlakovou nížou, ktorá sa v týchto chvíľach formuje nad Talianskom a okolím a do soboty 2. apríla sa jej stred v juhozápadnom prúdení postupne presunie nad Ukrajinu. V juhozápadnom výškovom prúdení prejde cez naše územie aj spomínané zrážkové pásmo,“ priblížili meteorológovia.

Cez víkend sa po zadnej strane tejto níže dostane od severu do našej oblasti studený, pôvodom arktický vzduch, v ktorom sa snehové zrážky lokálne vyskytnú aj v nižších polohách. „Vzhľadom na ročnú dobu bude chladno, až veľmi chladno a v studenom vzduchu začiatkom budúceho týždňa prechodne zosilnejú aj nočné mrazy, v dolinách aj pod mínus desať stupňov Celzia,“ upozornil SHMÚ.

Viac o tom, kde očakávať snehové zrážky, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Správy z Trenčína a okolia

Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM