Webnoviny - Rôzne

Trenčania budú cestovať za drahšie

Trenčania si za cestovanie v mestskej hromadnej doprave (MHD) priplatia. Jednorazový lístok zdražie o desať centov. Obyvatelia krajského mesta tak namiesto 50 centov, zaplatia 60 centov.

V prípade kúpy lístka prostredníctvom čipovej karty si Trenčania priplatia o šesť centov viac. Dnes o tom rozhodli mestskí poslanci na svojom riadnom zastupiteľstve, návrh však ešte musí schváliť SAD Trenčín, a.s. Ide pritom o návrh finančno-majetkovej komisie. Zvýšené cestovné pocítia ľudia od 15. septembra.

Nemení sa cena zľavneného cestovného lístka pre žiakov, študentov do 26 rokov a seniorov do 70 rokov. Naopak, o z 13 na 25 centov vzrastie cena jednorazového cestovného lístka pre držiteľov preukazu ZŤP. Priplatia si aj cestujúci v nočných spojoch, ktorých vyjde jedna jazda na jedno euro. Nevidiaci cestujúci budú cestovať zdarma. Doteraz totiž platili 13 centov za lístok kúpený čipovou kartou a 15 centov za lístok kúpený u vodiča. Predĺži sa čas platnosti prestupného cestovného lístku, a to z 25 na 40 minút.

Schválený návrh zároveň redukuje aj počet kilometrov o 670-tis., aby mesto skončilo tento rok s vyrovnaným rozpočtom. Podľa primátora Richarda Rybníčka je však dlh mesta voči SAD Trenčín vo výške 1,6 mil. eur. „Zníži sa komfort cestovania v MHD. Bude sa dlhšie čakať na spoje a nebudú tak často jazdiť autobusy,“ okomentoval schválený návrh primátor.

Podľa hovorkyne SAD Ivany Strelcovej spoločnosť pôvodne navrhovala aj navýšenie cestovného pre osoby nad 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutých. „My sme navrhovali z nulovej sadzby prejsť na symbolickú sadzbu desať centov,“ povedala. To však dnes poslanci neschválili. Podľa Strelcovej so schváleným návrhom mesta nebude mať SAD problém.

Tento rok by sa malo podľa predpokladu mesta prepraviť MHD šesť miliónov cestujúcich, pričom výška strát dopravcu, ktorú musí mesto preplatiť, je 2 476 478 eur.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM