Lenka Merava Kultúra

Tajomstvo Wagusu je zachránené

Trenčiansky hrad 4. septembra posledný raz vo večerných hodinách v tomto roku ovládli kráľovská rodina a chudobní poddaní, čarodejnice, šermiari a víly.

Nočná prehliadka na hrade sa odohrala v troch hlavných scénkach. Prvú napísal Pavol Ježík. Mala historicko-súčasný charakter. Išlo v nej o poddaných, ktorí chceli zosadiť kráľa, pretože chcel naplniť svoju pokladnicu na úkor svojich poddánych. Ak nechceli stratiť prácu, museli platiť veľké dane, pracovať nadčasy a sviatky zadarmo a k tomu mali znížený plat. Snažili sa vyhútať ako kráľa nahradiť. Jednej slúžke prišla sesternica bosorka a dali sa do čarovania, no nie zadarmo. Chcela štrnásty, pätnásty plat a k tomu privilégia. Skúšali to dvakrát.Neuspeli. Ich čarovanie bolo čím ďalej horšie. Nakoniec zistili,že vyčarovaní nádejní vládcovia boli s kráľom rodin. Z prvej scénky vyplynulo, že chudobní zostanú len chudobní a bohatší sa stanú ešte bohatšími.

V druhej scénke ide o zajatie bosorky, ktorá sa opatovne uskutočnila až po piatich rokoch, kvôli možnému výskytu požiaru. Novinkou bola snaha bratov záchraniť svoju sestru bosorku. Napokon sa im to nepodarilo a na veži ju upálili.

Tretiu scénku napísal dlhoročný člen historickej skupiny Wagus a scénarista Milan Zverbík. „Scénka bola uložená v šuflíku asi šesť rokov. Nikdy sa nehrala. Tento rok je po prvýkrát. Bola odložená a trochu sme ju upravili. Ohlasy boli dobré, pozitívne. Veľmi sa páčila dobrá vilá, Maťko s Kubkom a ich vzájomné učenie boja. Ľudia to majú radi, lebo je to zo slovenského prostredia a chlapci boli oblečení ako prostí slovenskí ľudia,“ hovorí predstaviteľka zlej víly Jana Chlebanová. Tak ako to chodí v príbehu aj tu išlo o zlú vílu, ktorá sa zaliača vojakovi splnením želaní, len aby jej slúžil. Vojak nesúhlasí. Zlej víle sa podarí vojaka oklamať a dá mu vypiť čarovný nápoj. Pomocou neho sa jej ho podarí ovládnuť. Vojaka pošle zničiť tajomstvo Wagusu. To sa nestane, lebo aj keď ho nájde zasiahne dobrá víla, ktorá zmarí všetky nástrahy a uchová tajomstvo Wagusu.

Výstúpením sa nočná prehliadka hradu pre návševníkov neskončila. Čakala na nich návšteva lapidária a Matúšovej veže. Počas celej doby ich sprevádzala zlá víla,ktorá ju osviežovala svojimi humornými poznámkami. Nielen ona dopĺňala prehliadku,ale raz za čas sa zjavil kostlivec a menší duch.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM