Webnoviny - Rôzne

Stan na trenčianskom festivale bol zle postavený

WEBNOVINY.SK Stan, ktorý sa vlani v lete zrútil na trenčianskom festivale Pohoda, bol zle postavený a to bola rozhodujúca príčina jeho pádu. Vyplýva to z expertízy Ústavu súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite.

Ústav ju vypracoval na podnet organizátorov festivalu po tom, čo požiadali súd o zaistenie stanu, pretože si ho nemeckí majitelia chceli z trenčianskeho letiska odviezť.

Výsledky expertízy, ktorá putuje aj do rúk trenčianskej polície, zverejnili organizátori na webovej stránke festivalu. “Sme radi, že našej žiadosti súd vyhovel. Ak by totiž stan opustil územie Slovenska, ťažko by sme sa dozvedeli pravú príčinu jeho pádu,” uvádzajú organizátori. Majitelia si zvyšky stanu v uplynulých dňoch už odviezli. S médiami nekomunikujú. „Sme v šoku,“ zhodnotil výsledky expertízy hovorca Pohody Mário Gešvantner.

Podľa expertízy hlavnými a rozhodujúcimi príčinami bolo nesprávne ukotvenie viazacích pásov stanovej strešnej plachty, nesprávne vedenie viazacích pásov, chýbajúce spojovacie prvky na pripojenie nosného prstenca stanovej strešnej krytiny ku strešnej krytine a chýbajúce bočné steny. Podľa technickej príručky nie je možná iná forma stavby stanu ako s bočnými stenami.

“Sme zarazení, že majiteľ stanu ohrozil účastníkov nášho festivalu nielen tento rok, ale už v roku 2008, kedy nám rovnako dal do užívania stan bez bočných stien. Predovšetkým je nám však nesmierne ľúto, že prístup dodávateľa jednej z rozhodujúcich stavieb festivalu spôsobil tragédiu, pri ktorej zahynuli dvaja mladí ľudia,” znie stanovisko organizátorov. Gešvantner doplnil, že od firmy žiadali otvorený stan a nemecký dodávateľ ho sľúbil. No stan, ktorý napokon do Trenčína doviezol, nesmel byť otvorený. „Existujú také stany, ktoré sú otvorené, no tento to nebol.“

Trinásty ročník festivalu Bažant Pohoda na trenčianskom letisku predčasne ukončili po tom, čo sa 18. júla popoludní areálom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom. Otvorený stan to nevydržal a zrútil sa počas koncertu na stovky ľudí. Neprežil to 29-ročný muž z Piešťan, hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ošetrili ambulantne. Po troch mesiacoch zraneniam podľahla 19-ročná Nikolka z Omšenia pri Trenčíne. Na festivale bolo približne 35-tisíc ľudí. Pohoda sa bude konať aj na tento rok, opäť na trenčianskom letisku.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM