Rôzne

Šoféri, pozor na zlozvyky. Tie sú základom možného nešťastia

Bezpečnosť na cestách začína v hlave vodiča, za volantom preto musí byť plne sústredený. Na možné riziká spojené so zlozvykmi upozorňuje psychológ.

Ilustračný obrázok k článku Šoféri, pozor na zlozvyky. Tie sú základom možného nešťastia
Zdroj: TASR

Dopravný psychológ Jozef Gallik upozorňuje, že pozornosť každého šoféra znižujú zlozvyky vyplývajúce z rutiny. Tej by zodpovedný nikdy nemal podľahnúť.

Strata pozornosti je podľa štatistík najčastejšou príčinou dopravných nehôd, najmä u mladých vodičov. Medzi najčastejšie zlozvyky, najmä u extrovertných a dynamických vodičov, patria telefonovanie, fajčenie, počúvanie rádia, sledovanie billboardov či okolitej krajiny. „Možno ich odstrániť i pozornosť sa dá postupne zlepšovať, a to trénovaním," povedal Gallik na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Kvalitný spánok a zdravie

Základom je kvalitný spánok a dobrý zdravotný stav. „Doma si vie vodič trénovať pozornosť žonglovaním, Rubikovou kockou či šachmi," povedal Gallik. Pri žonglovaní si posilňuje nervové prepojenia v mozgu a zlepšuje koordináciu ruka-oko.

Ak šofér týmito pomôckami nedisponuje, pomôže i niekoľkominútový pohľad na plameň sviečky či niekde zapichnutý špendlík. Hraničnú poruchu pozornosti ale podľa Gallika treba riešiť s odborníkom, v autoškole ju nemusia odhaliť.

Zdroj: TASR

Pozor aj na okolnosti

Bezpečnosť dopravy ovplyvňuje i dopravná infraštruktúra, ktorá vie takisto pracovať s pozornosťou šoféra. „Optickými pruhmi či blikajúcimi svetlami sa dá prebudiť napríklad pred priechodmi pre chodcov," uviedol dopravný analytik Jozef Drahovský.

Výraznými prvkami sú vybavené i niektoré cesty, najčastejšie diaľnice. Ide napríklad o akustické čiary na okraji vozoviek. Pozornosť sa dá, naopak, utíšiť budovaním plotov v rizikových úsekoch po vzniku nehôd, keď sa zistí, že vodiča upútal nejaký atraktívny objekt pri ceste na neprimerane dlhú dobu.

„Vodič by mal počas jazdy počuť i zvuk motora," upozornil Peter Krištín zo školy bezpečnej jazdy. Pri jeho zmene sa tým dá predvídať technická porucha auta.

Tento rok sa stalo asi 10.500 dopravných nehôd.

Vyplýva to zo štatistík Prezídia Policajného zboru (PZ). Na cestách treba byť podľa polície obozretný najmä počas jesene a blížiacich sa sviatkov. Na vozovkách sú totiž vtedy aj príležitostní, a teda menej skúsení vodiči. Cyklisti a motocyklisti nesmú zabúdať na reflexné prvky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM