Rôzne Video

Šikovné ruky stážistov v Trenčíne: Noemi a Gabkovi uľahčili život, VIDEO a FOTO

Stážisti upravili v trenčianskom technologickom centre autíčka hendikepovaným deťom. Pozrite si o tom viac.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Upraviť dve detské autíčka pre potreby zdravotne hendikepovaných detí bolo hlavným cieľom letnej študentskej stáže talentovaných vysokoškolákov v spolupráci s dizajnérmi v technologickom centre spoločnosti Adient v Trenčíne. Študenti prispôsobovali automobilové sedadlá, ako aj ďalšie komponenty autíčok.

Podľa personálnej manažérky centra Stanislavy Valientovej študentské stáže organizujú 13 rokov. „Posledných päť rokov sme program obohatili o sociálny projekt, ktorým je úprava elektrického autíčka pre potreby hendikepovaného dieťaťa,“ povedala Valientová s tým, že projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel a trval šesť týždňov. Študenti si vyskúšali prácu v 3D programe, ale aj rezanie peny, zváranie kovových komponentov alebo šitie poťahov.

Počas letnej stáže študenti absolvovali niekoľko odborných tréningov, školenie zamerané na zloženie sedačky, ale aj tréningy prezentačných zručností a exkurziu vo výrobnom závode Adient v Žiline. Dôležitou časťou programu bolo niekoľko stretnutí s predstaviteľmi Centra včasnej intervencie v Soblahove, kde sa študenti stretli s dvoma hendikepovanými deťmi, ktorým pripravovali autíčka.

Podľa Lucie Szigeti, mamičky dvojročného Gabriela s detskou mozgovou obrnou, má jej syn problémy aj so sedením, so stážistami hľadali sedačku, ktorá by mu najviac vyhovovala. „Myslím si, že sa im to podarilo. Na to, ako Gabko nerád sedí, sedel v upravenom autíčku až veľmi spokojne. Uvidíme, ako to bude v praxi, keď to doma vyskúšame,“ skonštatovala Szigeti.

Okrem úpravy autíčka študenti pracovali aj na ďalších technických úlohách, ktoré bežne riešia dizajnéri technologického centra pri svojej práci. Do projektu sa zapojilo 12 vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, ale aj z Liberca a Edinburghu.

Stážisti upravili v technologickom centre v Trenčíne autíčka hendikepovaným deťo
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM