Webnoviny - Rôzne

Schválili predaj pozemkov pre AU Optronics

Poslanci mestského zastupiteľstva v Trenčíne na dnešnom mimoriadnom zasadnutí schválili predaj pozemkov v priemyselnom parku pre MH Invest, s.r.o. Bratislava.

Spoločnosť vo vlastníctve ministerstva hospodárstva ich predá spoločnosti AU Optronics, ktorá v Trenčíne vybuduje závod na výrobu LCD modulov pre televízory. Ide o 21 hektárov, do mestskej kasy pribudne 3,34 milióna eur. Priemerná cena za meter štvorcový je pätnásť eur. Poslanci zároveň menili pôvodné uznesenie, pretože pozemky mal pre investora pôvodne vykúpiť Reming Consult, na základe dohody medzi investorom a ministerstvom hospodárstva ich napokon predalo MH Invest.

Trenčín pripravuje priemyselný park už niekoľko rokov. Doposiaľ do výkupu pozemkov od Slovenského pozemkového fondu, urbárnikov, či súkromníkov investoval 4,7 milióna eur. Ako uviedol primátor Trenčína Branislav Celler (SDKÚ-DS), mesto má vo vlastníctve voľných ešte asi dvadsať hektárov. Rokovania s taiwanskym investorom trvali rok a pol, fabrika má priniesť 1 300 priamych pracovných miest a ďalšie dve tisícky nepriamych pracovných miest. Podľa Cellera tak rozsiahla investícia nemá v meste obdoby. “Rokovania boli veľmi náročné, ale pre budúcnosť nášho mesta predstavuje ohlásenie investície kľúčový rozvojový impulz,” dodal. V priemyselnom parku sa chcel usadiť aj holandský developer CTP Invest, ten pre krízu projekt pozastavil. Taiwanská spoločnosť AU Optronics plánuje začať s výstavbou nového závodu v Trenčíne do konca prvého kvartálu budúceho roka. Na Slovensku chce počas troch rokov investovať viac ako 191,3 milióna eur. Spoločnosť žiada od Slovenska poskytnutie investičných stimulov takmer 38,3 milióna eur. Ako vyplýva z investičnej zmluvy, ktorú schválila vláda, takmer 31 miliónov eur by mal investor získať na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, zvyšok by mali predstavovať stimuly vo forme daňových úľav.

„Vzhľadom na to, že požadovaná investičná pomoc presahuje maximálnu prípustnú výšku pomoci, ktorá sa môže poskytnúť na investičný zámer podľa zákona o investičnej pomoci, investičná pomoc podlieha individuálnej notifikačnej povinnosti Európskej komisie,“ uvádza sa v návrhu investičnej zmluvy. Vláda už schválila pre taiwanského investora poskytnutie návratnej finančnej výpomoci 5,6 milióna eur. Tie by mali slúžiť na výkup pozemkov, ktorý by mal zabezpečiť MH Invest.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM