Lenka Merava Kultúra

Rozprávkový program na Pohode

Organizátori letného multižánrového festivalu Bažant Pohoda bohatý zverejnili program v detskom parku, v ktorom nebudú chýbať divadielka, koncerty, rôzne workshopy, kúzelník či čítanie rozprávok. V detskom parku sa bude hrať v piatok aj v sobotu od d

Deti do 12 rokov (vrátane) majú na festival vstup v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu zdarma, pri vchode areálu dostanú špeciálne náramky, na ktoré im budú vypísané telefónne čísla ich sprievodu. Súčasťou detského parku bude aj špeciálne stanové mestečko, kde sa môžu ubytovať len rodiny s deťmi. V detskom parku budú mať rodičia a ich deti k dispozícii základný servis, studenú aj teplú vodu, strážené toalety „Minulý rok sme mali na festivale 665 registrovaných detí do 12 rokov, je to pre nás prejav obrovskej dôvery a veľmi si ju vážime,“ hovorí šéfka produkcie a mama malej Báry Katarína Kintlerová.

Program začne Občianske združenie Bábky v nemocnici. Herci okolo Marky Míkovej a Tondu Novotného počas roka spríjemňujú život deťom, ktoré sú dlhodobo pripútané na nemocničné lôžka. Bábky dokážu u chorých detí často viac než pilulky – vykúzliť úsmev, zaplašiť smútok po domove, pomôcť na chvíľu zabudnúť na bolesť a trápenie. Na Bažant Pohode predvedú predstavenia Žabie príbehy a Husy na ťahu.

Dve predstavenia odohrá v piatok aj Divadlo Piki. Dvojica Ľubo Piktor a Katka Aulitisová si donesú nielen svoj kufrík, ktorý preslávili v televíznom programe Elá Hop!, ale Katka zahrá aj predstavenie O deviatich mesiačikoch, ocenené na viacerých európskych festivaloch. Konečne sa deti aj dospeláci dozvedia odpovede na tajuplnú otázku, ako sme prišli na svet.

V sobotu zahrá deťom Harry Teater z Banskej Bystrice. Základ tohto zájazdového rodinného divadla tvoria manželia Ján a Júlia Haruštiakovci, ktorí si pozývajú ďalších hercov, výtvarníkov a hudobníkov na spoluprácu pri tvorbe. Harry Teater vystúpi dvakrát, nsjdkôr zahrá interaktívne predstavenie s bábkami O smutnom kráľovi, v ktorom Šaško hľadá novú rozprávku pre kráľa a cestou stretáva ďalšie rozprávkové bytosti. Bubliduch je zase príbeh o duchovi, ktorý sa pomocou kúziel chce vyslobodiť zo zakliatia a deti a dospelí mu pri tom pomáhajú.

Prešovské bábkové divadlo Babadlo odohrá rozprávku Hansa Christiana Andersena Statočný cínový vojačik, krásny príbeh o láske a statočnosti, ale aj uletenú hru John, Mary & kozliatka. Ide o anglicko–slovenskú verziu známych rozprávok Perníková chalúpka a Vlk a sedem kozliatok. Výtvarné spracovanie inscenácie v štýle punku a graffiti, bábky ako komiksové postavičky, vtipné texty Daniela Heviera a hudba Miroslava Žbirku budú určite veľkým lákadlom.

Nielen deti, ale aj ich rodičia sa určite zabavia aj na dvoch predstaveniach Funny Fellows. Tí nám najskôr v piatok zahrajú Policajné humoresky a na sobotu si zase prezlečú uniformy hasičov a zahrajú predstavenie Horí. Môžeme sa tešiť na dobovú hudbu, dobové kostýmy, skvelé pesničky aj vtipné gagy.

Projekt Veľkí herci malým deťom už niekoľko rokov zabáva malých aj veľkých divákov a deti na túto klauniádu stále krásne reagujú. Pod projektom je podpísané Divadlo Úsmev na čele so Sisou Michalidesovou, na pódiu sa často objaví aj niekto zo známych hereckých osobností, ktoré pre túto klauniádu naspievali hneď dve cédečka. Necháme sa prekvapiť, kto bude s klaunami spievať na našom festivale tento rok.

V detskom parku nebude chýbať ani muzika. Zaujímavým hudobným vystúpením bude určite predstavenie herca nitrianskeho divadla Ivana Gontka, ktorý na trenčianskom letisku rozozvučí jarmočný hudobný nástroj – flašinet.

O ďalší hudobný program sa postarajú aj Detský folklórny súbor Magdalénka z Modry, ktorý vystúpi spoločne so svojimi kamarátmi zo súboru Čunovský kŕdeľ, zahrá si domáci Komorný orchester Základnej umeleckej školy Karola Pádivého i trenčiansky folklórny súbor Kornička.

Deti z Korničky pod vedením Jozefa Ďuráčiho pripravia pre svojich festivalových kamarátov aj workshop Pastierske hry. Naučiť sa rôznym druhom rómskeho umenia zase pomôžu Divé maky, ktoré si privezú na letisko aj cimbálovku. Hudobnú výchovu doplní už dávnešie avizovaný Ivan Šiller a jeho workshopy 3+2+1+1 a Hudba ako hra. V prvom cez symboliku čísiel vysvetlí deťom základ hudby a v druhom im dokáže, že hudba vie byť úžasná hra.

Inštitút aplikovanej ekológie Daphne prinesie workshop s interaktívnou pomôckou – modelom zdravej krajiny, ktorý si deti zhotovia sami. Tvoriť budú zo sádry, navrhnú rozmiestnenie jednotlivých zložiek krajiny, budú maľovať, modelovať krajinu a sídla. Spolu s pedagógmi vytvárajú fungujúci svet s určitými prírodnými zákonitosťami. A na záver spoločne vyskladajú celú krajinu a pomocou vody a iných komponentov sa naučia niečo o problematike znečistenia krajiny a následne jej správnom fungovaní. No a ako by to bolo, keby v detskom parku nečítali rozprávky – Branislav Jobus pokrstí aj prečíta nové príbehy Muflóna Ancijáša a na záver programu v detskom parku vystúpi aj kúzelník Talostan.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM