Rôzne

RADÍME: Počas horúčav dodržujte pitný režim, aj keď necítite smäd

Vysoké teploty sú tu a spolu s nimi aj problémy s dehydratáciou. Na pitný režim jednoducho zabúdať netreba.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Počas horúčav dodržujte pitný režim, aj keď necítite smäd
Zdroj: TASR

Počas tohtotýždňovej vlny horúčav, ktorá zasiahla Slovensko, hrozí rad rizík, od dehydratácie, bolestí hlavy až po kolaps. Ľudia by preto nemali zanedbať pitný režim, vhodné je vzdušné oblečenie.

„Denne by sme mali vypiť aspoň dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti,“ hovorí gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik. Dospelé ženy by tak mali denne prijať približne dva litre, muži asi 2,5 litra a deti približne liter tekutín. Ideálna je voda, prípadne minerálka, nesladený čaj či riedené ovocné šťavy. Piť treba, aj keď človek necíti smäd.

Oblečenie počas leta by malo byť svetlých farieb, z prírodných materiálov, voľného strihu. Syntetické materiály zadržiavajú pot. Na ochranu pred úpalom treba používať pokrývku hlavy, pripomína Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Rozumne sa schladiť možno správnym nastavením klimatizácie, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt spôsobujú tzv. teplotný šok. Doma je dôležité pravidelné vetranie, ventilátory by nemali byť nasmerované priamo na telo.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM