Marek Vatraľ Kultúra

Prvý jesenný týždeň v Trenčíne: Ako ho najlepšie využiť?

Väčšina podujatí sa už bude odohrávať v interiéroch. Výber je bez tak pestrý a stále si je z čoho vyberať. Nazrite do zoznamu.

Ilustračný obrázok k článku Prvý jesenný týždeň v Trenčíne: Ako ho najlepšie využiť?
Zdroj: TASR

Divadlo príchod Godota: Bohovanie

24. 9. o 19:00 hod., Klub Lúč

Bohovaním sa označuje magický proces veštenia, zasvätenia a prosenia Boha o vyjavenie toho, čo si subjekt žiada. Je to proces transformačný. Sprostredkovateľky takéhoto vyjavenia sa nazývajú bohyne. V tomto predstavení bez slov, ktoré nie je imitáciou, ani rekonštrukciou žiadneho vystopovateľného bohovania, ale vlastnou podobou rituálu vytvoreného formou kolektívnej tvorby, sa na bohyne zahrajú Heidi Šinková a Katarína Zagorski v réžii a choreografii Jara Viňarského.

Kinotip: Manifesto

24. 9. o 19:00 hod., Art Kino Metro

Snímka Manifesto režiséra Juliana Rosefeldta skladá hold premenlivej tradícii a literárnej kráse umeleckých manifestov a zároveň kriticky skúma rolu umelca v dnešnej spoločnosti. Čerpá z textov písaných futuristami, dadaistami, členmi hnutia Fluxus, suprematistami, situacionistami, vyznávačmi hnutia Dogma 95, príslušníkmi ďalších umeleckých skupín a tiež z úvah jednotlivých umelcov, architektov, tanečníkov a filmárov. Zostrihal a znovu poskladal trinásť koláží, ktoré pojednávajú o umeleckých manifestoch a skrz objektív kamery podávajú myšlienky tvorcov, ako sú Claes Oldenburg, Yvonne Rainer, Kazimir Malevič, André Breton, Sturtevant, Sol LeWitt, Jim Jarmusch a ďalší. Tieto „nové manifesty“ sa potom prostredníctvom držiteľky Oscara Cate Blanchett premieňajú v modernú výzvu k akcii. Herečka sa tu prevteľuje do trinástich rôznych postáv.

Slovenský Solženicyn

25. 9. o 15:00 hod., Knižnica

Stretnutie s tvorbou nominanta na Nobelovu cenu Rudolfa Dobiáša, charakterizovanou osobnosťami literárneho života: Tiborom Žilkom, Antonom Balážom, Igorom Hochelom. Moderuje: Dagmar Inštitorisová. Hudobný hosť: ZUŠ Karola Pádivého v Trenčíne. Podujatie je organizované v spolupráci s Klubom nezávislých spisovateľov.

Kvetinový workshop

25. 9. o 17:00 hod., GMAB

Pozývame Vás na jedinečný kvetinový workshop. Černuška – potulné prírodné kvetinárstvo tvorí sezónne aranžmány hlavne z prírodných materiálov a kvietkov vypestovaných vo vlastnej záhradke s ohľadom na tradíciu a úctou k environmentu. Využite jedinečnú príležitosť a naučte sa, ako si vyrobiť originálny kvetinový veniec, ktorý si môžete zavesiť napríklad na dvere.

Kubo

25. 9. o 19:00 hod., Športová hala

Kubo – jedinečná filmová klasika plná čarovných momentov, ktoré postupom času zľudoveli a prenášajú sa z generácie na generáciu. Nové česko-slovenské muzikálové spracovanie divadelnej hry J. Hollého je oslavou slovenského folklóru a vzdanie holdu velikánovi slovenskej filmovej a divadelnej scény Jozefovi Krónerovi.

Kinotip: Pena dní

26. 9. o 20:00 hod., Art Kino Metro

Filmová adaptácia slávneho románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana predstaví v typickom výtvarnom a vizuálnom štýle režiséra Michela Gondryho Audrey Tatou, Omara Sya a Romaina Durisa. V meste, kde majú autá volant v kufri, ľudia korčuľujú pospiatky a klavír mieša kokteily, žije idealistický a vynaliezavý Colin v spoločnosti svojich priateľov Nicolasa a Chicka. Jedného dňa Colin stretne svoju osudovú lásku Chloé. Krehká Chloé, ktorá Colinovi pripomína jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však ochorie na záhadnú chorobu. Bezstarostný svet milencov to fatálne zasiahne.

Medirytiny v starých tlačiach 18. storočia

27. 9. o 16:00 hod., Trenčiansky hrad

Piata prednáška z cyklu Čo ukrýva depozitár alebo pohľady do minulosti bude zameraná na medirytinu, ktorá pre svoju nezvyčajnú dokonalosť mimoriadne pozdvihla umeleckú a estetickú úroveň vydávaných kníh. Prednášať bude Alica Krištofová. Prednáška sa bude konať v kongregačnej sále Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Vstup je voľný.

Kinotip: Utøya

27. 9. o 20:00 hod., Art Kino Metro

22. júla 2011 o 15:30 exploduje v centre Osla bomba. Zhruba dve hodiny po tejto udalosti na malom ostrove Utøya diskutujú o teroristickom útoku skupinky mladých ľudí, ktorí sa tu stretli na letnom tábore Zväzu robotníckej mládeže. Keď zaznejú prvé výstrely, nikto netuší, že sa skupina 600 detí a dospievajúcich stáva ďalším cieľom teroristu. Film Erika Poppeho je pôsobivým zachytením masakra z pohľadu jednej z obetí. Tvorcovia zvolili jednozáberovú metódu. Z extrémnej blízkosti sledujú zúfalý únik 18 – ročnej Kaji, do osudu ktorej scenáristky premietajú útržky niekoľkých skutočných príbehov tých, ktorí prežili 72 minút teroru na ostrove Utøya.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM