Rôzne Video

Protest odborárov v Trenčíne: TOTO odkazujú ministrovi Krajniakovi, FOTO a VIDEO

V Trenčíne sa konal protestný pochod za práva všetkých zamestnancov. Odborári sa rozchádzajú v názore s ministrom Krajniakom.

Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky usporiadala v Trenčíne v pondelok 28. septembra 2020 protestný pochod za práva všetkých zamestnancov.

Proti ministrovi

V minulých týždňoch sa pochody konali v Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici a Žiline, teraz bolo protestné zhromaždenie v Trenčíne a v utorok je naplánované v Trnave.

„Dôvodom protestov sú navrhované legislatívne zámery vlády SR, za ktorými vidia odbory najmä snahu o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich,“ uvádza KOZ SR na svojom webe.

Prezident KOZ SR Marián Magdoško v Trenčíne uviedol, že bojujú proti správaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka (Sme rodina). „Začalo to na ostatnom rokovaní tripartity, kde sa minister jednostranne dohodol so zamestnávateľmi na novelách zákona o minimálnej mzde, čím hrubo porušil zásady tripartity, čo nie sme ochotní akceptovať,“ povedal s tým, že ich stanovisko sa nemení a sú pripravení ďalej protestovať.

Medzitým v Bratislave

Minister Krajniak po pracovnom stretnutí so zástupcami sociálnych partnerov pod názvom „Pokračovanie sociálneho dialógu“ v pondelok 28. septembra povedal, že súčasťou plánu (fondu) obnovy by malo byť zvýšenie konkurencieschop­nosti ekonomiky. KOZ SR sa podľa jeho slov zo stretnutia ospravedlnila. „Zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov považovali za dôležitú myšlienku zvýšenia konkurencieschop­nosti, aby bola súčasťou plánu obnovy,“ spresnil Krajniak.

„Dnes už vieme, že 37 percent určených na plán obnovy má ísť na zelenú ekonomiku a 20 percent na digitalizáciu. Naše ďalšie priority sú dlhodobá starostlivosť, vzdelávanie, nemocnice (obnova zdravotníckej infraštruktúry), ale, samozrejme, aj dopravná infraštruktúra, najmä železnice, ako aj fiškálne reformy. To je ten balík, o ktorom sme (so sociálnymi partnermi) diskutovali a ktorý sa budeme snažiť čo najkonkrétnejším obsahom naplniť," povedal minister práce.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to vyzeralo v centre Trenčína.

FOTO: Protestný pochod KOZ za práva všetkých zamestnancov v Trenčíne
9
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM