Rôzne

Protest ľudí na uzavretej hranici: Bol to ŠOK, už dlho žijeme v strese! FOTO

Uzavretie hraničného priechodu komplikuje ľuďom život, tvrdí starosta Vrboviec. Zavretie hraníc považuje za nedomyslené riešenie.

Ilustračný obrázok k článku Protest ľudí na uzavretej hranici: Bol to ŠOK, už dlho žijeme v strese! FOTO
Zdroj: TASR/Róbert Fritz

Napätá situácia po uzavretí hraničného priechodu vo Vrbovciach v okrese Myjava v smere na Českú republiku zostáva po pondelkovom (5. 7.) proteste aj v utorok. Po tom, ako polícia inštalovala betónové zátarasy na hranici, nie je priechodný pre autá.

Nespokojní občania

V noci na utorok boli zátarasy posunuté pre dodržanie hraničnej čiary, vznikol však problém pre cestujúcich na miestnej železničnej stanici. Je dostupná iba peším, motocyklistom alebo cyklistom. Starosta Vrboviec Dušan Eliáš povedal, že uzavretie hraničného priechodu komplikuje život obyvateľom regiónu, ale tiež tým, ktorí majú svoje zamestnanie na druhej strane hranice.

Nespokojní občania protestovali v pondelok proti zatvoreniu hraničného priechodu Vrbovce/(Javorník) – Velká nad Veličkou.

Žijú v strese

„Pre nás v regióne je tento priechod naozaj významný,“ vysvetlil starosta dôvod stretnutia, na ktorom sa zišlo približne 300 ľudí. Ľudia z regiónu by v novovzniknutej situácii za prácou museli cestovať 80 kilometrov cez hraničný priechod Holíč – Hodonín a rovnakú vzdialenosť naspäť. Riešenie zatiaľ zväčša našli v rozdelení cesty po hranicu, ktorú prejdú peši, a následne odvozom vozidlami moravských zamestnávateľov.

Viac správ zo Slovenska

„Pre mňa to bol šok, že sa nedostanem do práce. My už rok a pol žijeme v strese,“ povedala Viera Marečková, pracujúca v Kordárni na Morave.

Nedomyslené riešenie

Starosta Eliáš upozornil, že so samosprávami nikto vopred zámer uzavretia menších priechodov nekomunikoval. „Náš protest nebol proti opatreniam vlády, ale vyjadrili sme názor na to, ako sme informovaní,“ povedal. Doplnil, že na riešenie situácie nechcú hľadať únikové cesty. „Samozrejme, vieme o nich, ale to nie je riešenie, vieme, ako sa cez hranicu dostať, lebo tu žijeme. Riešenie je komunikovať. Keby sme boli vopred oslovení, mohli sme ho nájsť,“ doplnil.

Postavenie betónových zábran v smere na železničnú stanicu vo Vrbovciach, odkiaľ sa jazdí smerom na Myjavu a na Moravu, považuje výpravca Viliam Matuška za nedomyslené. Upozornil, že v prípade akejkoľvek havárie alebo zdravotného problému vozidlá záchranných zložiek budú musieť zostať stáť pred nimi.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to vyzerá priamo na hranici.

OBRAZOM: Situácia na uzavretom hraničnom priechode vo Vrbovciach
10
Galéria
Zdroj: TASR/Vladimír Miček

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM