Kultúra

Príjemná zábava so slovenskými interpretmi: Festival Žákovic Open na FOTO

Žákovic Open v Trenčianskych Bohuslaviciach ponúkol príjemnú zábavu so slovenskými interpretmi. Veď posúďte sami.

Ilustračný obrázok k článku Príjemná zábava so slovenskými interpretmi: Festival Žákovic Open na FOTO
16
Galéria
Zdroj: TASR

Trenčianske Bohuslavice a celá Bošácka dolina žili počas prvého augustového víkendu hudbou na 19. ročníku známeho rodinného festivalu Žákovic Open. Medzi fanúšikmi obľúbené podujatie v priebehu dvoch programových dní uviedlo koncerty šestnástich domácich skupín a interpretov.

Popoludnie prvého dňa otvárali formácie Pii Jem a Captain Slice. Večerný hudobný prídel začínala skupina Davová Psychóza. „Bolo to naše prvé vystúpenie na tomto festivale, hralo sa nám výborne, dobrý zvuk. Yxa poznám veľmi dlho, on tu má chalupu a my sme tam chodili pred dvadsiatimi rokmi žúrovať. Som rád, že môžeme podporiť tento festival, nech funguje aj naďalej. Za tých päť týždňov chcem pozrieť rodinu, začali sme turné, posledný koncert máme 7. septembra v Randali. Robíme zároveň finálne úpravy na novej platni, dohrávame dve skladby a na jeseň ju vydávame,“ uviedol spevák Jano Kassa.

Punkovú Davovú Psychózu striedala alternatívna kapela Billy Barman. Ozdobou prvého večera bola speváčka a skladateľka Katarína Knechtová, jediná ženská sólová interpretka v rámci celého festivalu. Katarína koncertovala na tomto festivale ešte so skupinou Peha, čo vraj podľa nej bolo už veľmi dávno. „Iné je to vo všetkom. Vtedy sme hrali cez deň, bolo veľmi horúco, bola som neuveriteľne vyčerpaná. Dnes som si to užila, hrali sme s kapelou, dali sme do toho maximum, ľudia boli úžasní. Všetko bolo iné a bolo to super. Bála som sa, že festival je nastavený na určité publikum. Mením však názor, pretože tí ľudia boli úplne úžasní. Je určitá forma zmeny pre mňa, keď hrám turné, ktoré je špecifické, toto je rockový kapelový koncert, ktorý prezentuje pesničky v inom štýle, inom duchu. Super atmosféra, mám to rada,“ povedala speváčka. Už cez polnoc sa prehuplo vystúpenie košickej formácie Puding pani Elvisovej.

Deťom venovali organizátori druhé festivalové popoludnie. Hudobné popoludnie otvárala formácia Rust2Dust, reprezentant metalového žánru. Metalistov striedala alternatívna skupina Saténové ruky. Skupina Le Payaco mala ohlas u fanúšikov už pri príchode na pódium. Tomáš Sloboda a spol. sú na scéne od roku 1996. Výborná nálada na pódiu aj v hľadisku bola inšpiráciou pre Tomáša Slobodu, aby vybehol medzi divákov.

„K tomuto festivalu mám veľmi osobný vzťah. Pri prvom ročníku, keď sme tu hrali, tu boli iba miestni ľudia, ktorí sa o tom dozvedeli. Nebol internet, bolo tu asi 150 ľudí, postupne ich v ďalších rokoch bolo viac a viac. My sme tu vďaka hexákom, ktorí nás pozvali. Muzika nás neskutočne baví a baví nás byť spolu. Hranie, koncerty, to sa nám páči, to je pre nás to najdôležitejšie,“ povedal Tomáš Sloboda.

K headlinerom večera patrila aj skupina Vidiek, ktorá je na scéne od roku 1987. „Žákovic je podľa mňa jeden z najlepších festivalov v Čechách aj na Slovensku, jednak že to máme blízko domova, je tu skvelá atmosféra. Kto tu nebol, môže banovať. Našťastie sme zdraví, takže si môžeme dovoliť každý víkend piatok, sobota, nedeľa hrať. Je to podľa mňa skvelé, mať pracovnú dobu piatok, sobota, nedeľa,“ dodal líder skupiny Vidiek Janko Kuric.

Domácej kapele Hex patril hlavný večerný čas. Však to aj z pódia hneď v úvode potvrdil Yxo Dohňanský, že „doma je doma“. A doma boli aj fanúšikovia, ktorých sa pred pódiom zišlo najviac počas celých dvoch dní. Potleskom poslali pozdrav spevákovi Ďuďovi Dudákovi, ktorý je chorý a pri mikrofóne ho zastúpil Peter Šarkan Novák.

Žákovic Open a jeho 19. ročník patrí už pár hodín minulosti. Budúci ročník bude jubilejný. „Dvadsiatka je budúci rok, pravda je tá, že trocha necháme opadnúť emócie z tohto ročníka a začneme sa zamýšľať, čo vymyslieť na dvadsiatku. Pre mňa tento festival znamená kopec nových kamarátstiev, kopec výbornej energie s miestnymi ľuďmi, či už sú z Bohuslavíc alebo z celej Bošáckej doliny, sú to krásni, výborní ľudia. Musím povedať, že som trocha dojatý. Som veľmi rád, že novinky, ktoré sme vymysleli, sa veľmi rýchlo ujali, či už je to detský program Paci Pac, kopec šťastných rodičov so šťastnými deťmi spievali, kričali, tancovali, v tom by sme chceli pokračovať. Som rád, že sme tu mali aj Silné reči. Ak nás napadnú ďalšie novinky, radi ich na tento festival prinesieme,“ uzavrel za organizátorov basgitarista skupiny Hex Tomáš Yxo Dohňanský.

Žákovic Open v Trenčianskych Bohuslaviciach: FOTO priamo z festivalu
16
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM