Webnoviny - Rôzne

Pojednávanie s novinárkou Teleki v Trenčíne odročili

Okresný súd v Trenčíne odročil hlavné pojednávanie s bývalou novinárkou považskobystrického regionálneho týždenníka Aspekt Janou Teleki, ktorú súdia za hrubú urážku verejného činiteľa a ohováranie tlačou. Pre agentúru SITA to povedal hovorca trenčian

Žaloba sa týka desať rokov starých článkov o údajných praktikách bývalého primátora Považskej Bystrice Ľuboša Lackoviča. Pojednávať sa bude znova 14. septembra, kedy súd predvolá jednu svedkyňu a poškodeného, ktorý sa nedostavil.

Podľa právneho zástupcu obžalovanej nemá trestné konanie vedené voči Teleki oporu v zákone. V tejto súvislosti bola podaná námietka, o ktorej zatiaľ súd nerozhodol. Píše to v stanovisku pre agentúru SITA novinárka. Sudca nerozhodol ani o pripustení dôkazov navrhovaných obžalovanou. Ako tvrdí Teleki, v konaní doposiaľ nevypočuli ani jedného svedka, ktorého navrhla obhajoba. Tarabus povedal, že obžalovaná navrhla vypočuť jedenásť svedkov, o jej návrhu ešte súd rozhodne.

Predmetom obžaloby sa stal článok, za ktorý má byť podľa prokuratúry Teleki zodpovedná ako šéfredaktorka, a satirická báseň z roku 1998, ktorú napísala priamo Teleki. Ako však vypovedala jedna svedkyňa, Teleki v tom čase vôbec šéfredaktorkou nebola. V oboch publikovaných materiáloch sa uvádza, že primátor praktizuje „hyenizmus“ v meste za priamej účasti svojej sestry. Lackovič údajne nehospodárne narábal s majetkom mesta a za mestské peniaze si nechal postaviť dom pre seba aj pre švagra Loduhu. Každý z trojice žiada stotisícové (3 319 €) odškodné za nepravdivý údaj, ktorý ohrozil vážnosť ich osôb.

Teleki sa bráni tým, že nebola v tom čase zodpovednou šéfredaktorkou, ale len konateľkou, ďalej že trestné stíhanie za satiru bolo už v roku 1999 skončené, pretože nešlo o trestný čin a že za satiru nemôže byť nik súdený. „To by potom satirici permanentne páchali trestnú činnosť,“ povedala na súde. Navyše paragraf „útoku na verejného činiteľa tlačou“ bol podľa nej v roku 2003 pre rozpor s ľudskými právami zrušený.

Teleki už namietala zaujatosť všetkých sudcov v Trenčianskom kraji, vec posúdi Najvyšší súd (NS) SR. Medzi poškodenými je totiž okrem exprimátora Lackoviča aj jeho sestra – predsedníčka Okresného súdu v Považskej Bystrici Helena Loduhová a jej manžel. Žaloba voči Teleki bola podaná v apríli 2001, odvtedy sa vecou zaoberalo už viacero sudcov.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM