Kultúra Rôzne

Pohoda v plnom prúde: FOTO z trenčianskeho letiska

Na letisku v Trenčíne sa začal festival Pohoda. Vystúpi na nej viac ako 150 interpretov z 30 krajín sveta. Čo priniesol úvod?

Ilustračný obrázok k článku Pohoda v plnom prúde: FOTO z trenčianskeho letiska
35
Galéria
Zdroj: TASR

Multižánrový festival Pohoda má za sebou prvý deň, na letisku v Trenčíne sa na 22. ročníku vo štvrtok večer (5.7.) predstavili aj dve známe slovenské kapely Billy Barman a Polemic. Obe s veľkým úspechom, keď sa pri ich vystúpeniach pred pódiom zišli tisícky fanúšikov. Celkovo čaká na návštevníkov vyše 300 hudobných, tanečných či divadelných vystúpení a rôznych performance. Mimoriadne silne bude zastúpené aj vizuálne umenie.

Skupina Billy Barman sa na nedostatok koncertov a nezáujem fanúšikov sťažovať nemôže. V marci a apríli odohrala sériu ôsmich akustických koncertov, na ktorých vystúpila spolu s kvintetom speváčok zo SĽUK-u. Hneď v júni členovia kapely absolvovali sériu štyroch koncertov so skupinou Para pod názvom Pekné miesta. A júl začali koncertom na Pohode. Pre kapelu bol špeciálny tým, že v jeho priebehu uviedla do života nový album Live, ktorý je záznamom jej turné, živú nahrávku realizovala 11. apríla v bratislavskej Starej tržnici. Pokrstiť ho do Trenčína prišiel osobne generálny riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar, do života ho uviedol pohladením vrkočmi piatich speváčok. Z pódia zazneli viaceré skladby z tohto albumu, medzi nimi Vrkoče, Budú hrať, 100 kolies, Pijacke, Traja, Dolu cintorínom, Strmá voda, Lučka je žeľena, Cigánska, Jej sloboda či Mladým chýba vojna. K trom štúdiovým albumom Noční jazdci (2010), Modrý jazyk (2013) a Dýchajúce obrazy (2016) tak pribudla aj prvá „lajfka“.

„Bolo to úžasné, myslíme, že teraz bolo zatiaľ najviac ľudí pred pódiom na Pohode. Je neuveriteľné, že vždy ešte môže prísť viac a viac ľudí, bolo to super. Pokrstili sme náš nový album, máme na konte tri štúdiové platne a toto je naša prvá živá nahrávka z bratislavského koncertu. V júni sme hrali s Parou po slovenských hradoch, mali sme spolu už dve šnúry a toto bol návrat k spolupráci po štyroch rokoch. Ten koncert odohráme aj na festivale Grape,“ uviedli lídri kapely Juraj Podmanický a Jozef Vrábel. Kapela v blízkom období zvoľní tempo a bude hrať menej, pretože Juraj Podmanický očakáva v najbližších dňoch prírastok do rodiny.

Skupina Polemic hrala na prvej Pohode a predstavila sa aj v roku 2017 v rámci projektu Pohoda 97. Ťažko nájsť medzi domácimi interpretmi lepšiu festivalovú kapelu. Pri hitoch Škandál, Ona je taká, Tancuj, Poď s nami, Ja som to vedel, Málokto prežije či Komplikovaná si fanúšikovia zaskákali, zatancovali a zaspievali do sýtosti. Polemic sa blíži k oslave tridsiatky na scéne, do Trenčína si pozvala hosťa, bol ním nemecký trombonista a producent Dr. Ring Ding, jeden z veteránov nemeckého reggae, tvorca hitu Doctor's Darling. S kapelou spolupracoval na albume Nenudin v roku 2005.

V prípade Polemicu to bolo 11. vystúpenie na Pohode. „My sme boli jedna z mála kapiel, čo hrala na úplne prvom ročníku pri zakladaní festivalu. Tie spomienky tam sú, sme s tým festivalom hlboko zviazaní. Každý rok by sme tu radi hrali, je tu špeciálne fluidum. Keď sa nás ľudia pýtajú, kde sú tie najlepšie festivaly, čo sa týka publika, tak Pohoda medzi nimi jednoznačne dominuje. Nesmierne nás teší, že naše pesničky fungujú, ľudia ich poznajú, spievajú si texty, je to nádherný pocit, je to povznášajúce. Vieme ale, že na druhý deň začíname znova, že je to krásny zážitok, ale život ide ďalej,“ povedal jeden z lídrov kapely Peter Petko Opet.

K tridsiatke rokov na scéne dodal: „Boli turbulentné. Zažili sme mnoho vecí, keď sme začínali, hrali sme za pivo a párok, miesto pódia bola iba plocha z drevených paliet, nefungovala technika, chodili sme na koncerty v dvoch starých favoritoch. Teraz už máme komfort, sami nechápeme, keď sme začínali, že raz budeme mať tridsať rokov a budeme kapela, čo hrá stabilne vyše sto koncertov ročne, že raz vylezie na pódium na Pohode a tam 15.000 ľudí šalie. O tom sme ani nesnívali, veľmi si to vážime, že sa to stalo, a veľmi si to užívame, že to stále tak funguje.“

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Na letisku v Trenčíne je festival Pohoda: Bohaté FOTO priamo z miesta
35
Galéria
Zdroj: TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM