Rôzne Video

Podzemné chodby v Novom Meste nad Váhom lákajú turistov: VIDEO z tajomných miest

Využili nevšednú príležitosť. Archeológovia zoznamujú verejnosť s podzemím pod mestom.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Priblížiť verejnosti nesprístupnené priestory podzemia pod Novým Mestom nad Váhom bolo hlavným cieľom prvej prednášky z cyklu Potulky Novým Mestom nad Váhom. Cyklus pripravilo Trenčianske múzeum Trenčín. Ako informoval archeológ Juraj Malec, okrem prednášky mali záujemcovia ojedinelú možnosť navštíviť časť podzemných priestorov aj osobne.

Viac správ zo Slovenska

„Niektoré chodby pod Novým Mestom nad Váhom sú aj dvojúrovňové, siahajú do hĺbky až šesť metrov. V minulosti sa pivnice používali ako chladničky, ľudia v nich uskladňovali úrodu. Vďaka systému vetrania tu boli ideálne podmienky na skladovanie. Sekundárnou funkciou podzemia bolo ukrytie obyvateľov v prípade ohrozenia,“ priblížil archeológ.

Niektoré chodby mohli byť podľa neho v minulosti poprepájané, naznačuje to zamurovanie niektorých častí. Pre verejnosť sú priestory podzemia uzavreté, dostať sa do nich môže len pri podobných podujatiach. Najbližšie sa verejnosť môže dostať do podzemia v rámci ďalšej z cyklu prednášok v júni.

Ako dodal, teórie o prepojení podzemného systému s neďalekými hradmi Čachtice či Beckov sú nepodložené a nereálne. „Ide skôr o nejaký folklór. Podobné teórie sa objavujú po celom Slovensku. V stredoveku však nedokázali vybudovať podzemnú chodbu pod vodným tokom,“ zdôraznil Malec.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to na tajomných miestach pod mestom vyzerá.

FOTO: Podzemné chodby v Novom Meste nad Váhom lákajú turistov
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM