Webnoviny - Kultúra

Počas letnej sezóny rozkopú ZOO Bojnice

Bojnická zoologická záhrada bude počas letnej sezóny rozkopaná, čaká ju rozsiahla rekonštrukcia.

Slon juhoafrický sa hrá s plášťom pneumatiky v bojnickej ZOO. Ilustračné foto.Foto: SITA/Richard NemecTRENČÍN 1. apríla (WEBNOVINY) – Počas letnej sezóny začnú v Bojnickej zoologickej záhrade s rozsiahlou rekonštrukciou. „ZOO bude rozkopaná, ľudí čakajú určité obmedzenia,“ povedal jej riaditeľ Milan Šovčík. Ako ďalej uviedol, niektoré zvieratká či pavilóny nebudú môcť ľudia počas obnovy záhrady vidieť.

„Ľudia to budú musieť pretrpieť, aby mali potom v zoologickej záhrade krajšie prostredie,“ dodal. Bojnická zoologická záhrada plánuje rekonštrukciu za takmer 4,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Informáciu zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie vo svojom elektronickom vestníku. ZOO už vyhlásila tri verejné súťaže, vďaka ktorým bude zmodernizovaný areál záhrady.

Peniaze získala vďaka Operačnému programu Ochrana a regenerácia prírodného prostredia a krajiny, môže ich čerpať do roku 2013 s možnosťou predĺženia o ďalších 13 mesiacov. ZOO plánuje za deväť mesiacov obnoviť zimovisko vodného vtáctva a zároveň prístavbu odchovne malých šeliem. Rekonštrukciou by mal prejsť aj vstupný areál, ktorý by mali zároveň aj dobudovať.

Zoologická záhrada plánuje zmodernizovať aj svoje informačné centrum, ZOO školu a prekryť obe nádvoria, viac než trojročná rekonštrukcia by mala stáť 2 229 863,48 eur. V areáli by mali vybudovať aj Náučný chodník karpatskej fauny. Za viac ako tri roky by mali v ZOO pribudnúť nové komunikácie, prístrešok i informačné tabule.

ZOO plánuje počas letnej sezóny aj krst ťavy dvojhrbej a gibona. „Budeme krstiť aj ďalšie zvieratká, podľa toho, ako sa budú rodiť,“ povedal Šovčík. Zoologická záhrada sa chce taktiež zapojiť do kampane na záchranu ľudoopov, kedy zorganizuje zber starých mobilných telefónov. Výťažok z akcie by mal putovať na konto Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA). V poradí už deviata kampaň bola vyhlásená v septembri 2010 na výročnej konferencii v talianskej Verone. Je zameraná na záchranu všetkých šiestich veľkých ľudoopov a 16 druhov gibonov, pričom všetky tieto druhy sú ohrozené lovom, odlesňovaním a chorobami.

Od 1. apríla bude ZOO otvorená od 8:00 do 18:00. Vstupné sa zvýši na tri eurá, počas zimnej sezóny to bolo 2,50. V bojnickej zoologickej záhrade momentálne chovajú 384 druhov zvierat. Patrí medzi najstaršie a najnavštevovanejšie ZOO na Slovensku.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM