Lenka Merava Kultúra

Oslavy Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého

Piaristické gymnázium Jozefa Braneckého v Trenčíne oslávilo 26. novembra dve významné výročia. Prvým je 360. výročie založenia školy a druhým 20. výročie obnovenej činnosti tejto školy .

Celý deň sa niesol v sviatočnej atmosfére. Študenti sa neučili, a tak si tento deň podľa riaditeľa školy zapamätajú. Ráno začali slávnostnou ďakovnou svätou omšou v kostole, potom sa presunuli do Posádkového klubu, kde mali Akadémiu študentov ,ktorí sa predstavili rôznymi hudobnými žánrami a hranými scénkami. Pomocou prezentácií na veľkoplošnej obrazovke ponúkli aj historický prehľad školy. V budúcnosti by chceli zlepšiť materiálne vybavenie, konkrétne informačné a komunikatívne technológie a dokonca školského roka zabezpečiť škole tri interaktívne tabule. Zo všetkého najviac riaditeľa školy Jána Vojtka teší prijímanie študentov na vysoké školy. „Je veľmi vysoká úspešnosť percentuálna, ktorá sa blíži k 100 percentám. Máme veľa úspešných študentov na Karlovej a Masarykovej univerzite, v Olomouci, na Slovensku chodia študenti aj na výmenné pobyty .Dúfam, že školu čaká pekná budúcnosť aj absolventov úspešné štúdium na vysokej škole,“ povedal Ján Vojtek.

Škola má bohatú históriu. Založili ju v roku 1649 Jezuiti, ktorí ju prevádzkovali 127 rokov. Od roku 1776 do 1918 ju prevzali piaristi a následne bola po prvýkrát poštátnená . Dvadsať rokov v budove škola nebola a až v roku 1938 vtedajší provinciál piaristov páter Branecký znovu obnovil gymnázium to pôsobilo do roku 1945, keď ho poštátnili druhýkrát poštátnené. Nasledovali roky ,keď v budove boli rôzne inštitúcie. Škola tam nebola. Do rúk piaristov bola vrátená až 1990, kedy opäť otvorili Piaristické Gymnázium Jozefa Braneckého.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM