Rôzne

Zdražovanie mení plány: Handlová si musí na oplotené stojiská na odpad počkať

Mesto Handlová pozastavilo zámer vybudovať uzamykateľné stojiská nádob na odpad.

Ilustračný obrázok k článku Zdražovanie mení plány: Handlová si musí na oplotené stojiská na odpad počkať
Zdroj: Mesto Handlová

Samospráva Handlovej pozastavila zámer výstavby oplotených a uzamykateľných stojísk nádob na odpad pri bytových domoch. K tomuto kroku pristúpila pre zvyšovanie cien stavebných materiálov, čo by podľa nej investíciu niekoľkonásobne predražilo. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Závratná suma

Mesto už vytypovalo plochy, identifikovalo vlastnícke vzťahy a navrhlo infraštruktúru stojísk. Odhadované náklady na vybudovanie 110 stojísk v celom meste by však po zvýšení cien stavebných materiálov stúpli na viac ako jeden milión eur.

„Je to závratná suma, ktorú si z vlastných financií nevieme dovoliť a postupná realizácia by mohla trvať aj päť rokov. V apríli sme odhadovali náklady na prvú etapu vo výške 200 000 eur, pričom sme predpokladali, že by mala tvoriť približne 40 percent celkových nákladov," povedala primátorka Silvia Grúberová.

Správy z hornej Nitry

Alternatívne riešenia

Vybudovanie uzamykateľných stojísk na odpad je podľa nej dôležité pre váženie odpadu a spravodlivý výpočet poplatku za komunálny odpad. „Zavedenie platieb za odvoz komunálneho odpadu podľa jeho množstva bez uzamykateľných stojísk môže byť kontraproduktívne, keďže by stúpla odpadová turistika a množstvo čiernych skládok," podotkla.

Samospráva počká na vyhodnotenie analýzy odpadového hospodárstva v meste, ktorú pripravuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky a bude zvažovať aj iné alternatívne riešenia. „Čakať budeme aj na eurofondové výzvy, v rámci ktorých by sme sa mohli uchádzať o finančné zdroje na tento projekt," dodala Paulínyová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Handlovej a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM