Rôzne

Zatváranie baní pokračuje: V Sebedraží vytvárajú podmienky využitia hnedého parku

Východnú šachtu Bane Handlová plánujú uzatvoriť ešte tento rok. Pokračuje ešte doťažba zásob.

Ilustračný obrázok k článku Zatváranie baní pokračuje: V Sebedraží vytvárajú podmienky využitia hnedého parku
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) pokračujú s prácami na uzatváraní jednotlivých častí podzemia Bane Handlová a Bane Nováky. V Handlovej sa týkajú 8. ťažobného poľa Východnej šachty a 12. ťažobného poľa, v Novákoch 7. ťažobného poľa a centrálneho závodu Baňa Nováky II.

Baňa Handlová

„V 8. ťažobnom poli – Východná šachta Bane Handlová finišujeme s bezpečnostnými prácami v podzemí. Pristupujeme k uzatvoreniu hlavných banských otvárkových diel – Východná šachta, Južná VII, Nová východná vetracia šachta a objektov na povrchu," informovala ďalej tlačová hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

Po odstránení stavieb a uzatvorení zvislých banských diel podľa nej pozemky upravia a vykonajú na nich technickú a biologickú rekultiváciu. Uzatváranie a likvidáciu poľa naplánovala firma do konca tohto roka.

„Časť 12. ťažobného poľa Bane Handlová je od začiatku roka tohto súbežne uzatváraná vykonávaním bezpečnostných prác a doťažbou zvyškových zásob uhlia. Postupne sú demontované elektrické strojné zariadenia, likvidované prevádzky a banské diela. Uzatváranie ťažobného poľa bude pokračovať aj v roku 2022," doplnila Siváková.

Správy z hornej Nitry

Baňa Nováky

Doťažbu zvyšných uhoľných zásob podľa nej ukončili baníci v 7. ťažobnom poli Bane Nováky. V súčasnosti v podzemí budujú hrádze, ktoré slúžia na bezpečné izolovanie vyťažených priestorov od ostatných častí bane.

„V katastrálnom území obce Sebedražie v rámci Centrálneho závodu Baňa Nováky II. budeme vykonávať práce na asanácii povrchových objektov, ktoré boli v minulosti využívané pri ťažbe, spracovaní a úprave uhlia. Vytvárajú sa tým podmienky na nové využitie tohto hnedého parku," dodala hovorkyňa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM