Rôzne

Významná prievidzská pamiatka je v zlom stave: Nepomuckého sochu chcú zachrániť

Mesto Prievidza chce pokračovať v reštaurovaní sochy sv. Jána Nepomuckého. Takýto je plán na najbližšie obdobie.

Ilustračný obrázok k článku Významná prievidzská pamiatka je v zlom stave: Nepomuckého sochu chcú zachrániť
Zdroj: Mesto Prievidza

Prievidzská samospráva má záujem zabezpečiť ďalšie reštaurátorské práce na soche sv. Jána Nepomuckého. Pamiatku z polovice 18. storočia, ktorá je v zlom stave, už odborníci čiastočne zreštaurovali, teraz by sa mali zamerať na profilovú pätku piliera.

Rozpočet

„Socha sv. Jána Nepomuckého je významnou pamiatkou v meste Prievidza. S reštaurátorskými prácami na nej začali odborníci už v roku 2015. Mesto v snahe uchovať túto pamiatku má záujem pokračovať v reštaurátorských prácach aj v roku 2021 a zreštaurovať profilovú pätku a driek piliera," uviedol vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca.

Na zabezpečenie prác chce samospráva získať mimorozpočtové zdroje od Ministerstva kultúry SR. Celkový rozpočet projektu je 4 830 eur, od rezortu bude žiadať 4 588 eur. Predloženie projektu odsúhlasili mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok (22.2.).

Narušený stav

Historická pamiatka pochádza z roku 1757 a do roku 2014 bola umiestnená pred Kláštorom piaristov. Mesto ju vtedy demontovalo a uložilo vo vlastných priestoroch.

Socha je v silne narušenom, lokálne dezolátnom stave. Spôsobila ho prirodzená degradácia prírodného kameňa, ktorej následkom je úbytok pôvodnej výtvarnej hmoty. Mesto postupne zabezpečilo viaceré reštaurátorské práce, vlani sa zameralo na dolný podstavec piliera architektonic­kej časti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

OBRAZOM: Socha sv. Jána Nepomuckého
3
Galéria
Zdroj: Mesto Prievidza

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM