Rôzne

Vyrastie na hornej Nitre vodná elektráreň? Súkromný investor prezentoval plán

Zámer je vonku. Súkromný investor chce pri Malých Kršteňanoch postaviť malú vodnú elektráreň.

Ilustračný obrázok k článku Vyrastie na hornej Nitre vodná elektráreň? Súkromný investor prezentoval plán
Zdroj: TASR/Lenka Krošláková

Súkromný investor plánuje pri Malých Kršteňanoch (okres Partizánske) vybudovať malú vodnú elektráreň (MVE). Využiť na to chce výškový rozdiel hladiny nad haťou a pod ňou. Investíciu odhadol na 830 000 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Realizáciou MVE investor sleduje „spoľahlivú“ výrobu elektrickej energie a jej dodávku do distribučnej sústavy, uviedla spoločnosť ZS DIRECT z Čoltova v Rožňavskom okrese v zámere, ktorý predložila orgánom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Vodnú elektráreň chce investor umiestniť na vodnej ploche, ktorá spadá do katastra Malých Krštenian, Malých Uheriec a Veľkých Uheriec, kde sa v súčasnosti nachádza MVE, ktorá je v prevádzke od roku 2004. Časť dotknutých parciel vlastní Slovenský vodohospodársky podnik.

Firma v zámere deklarovala, že vybudovaním novej MVE v mieste tej existujúcej zabezpečí ochranu pred zatopením okolitých pozemkov v dôsledku priesakov zo stúpania hladiny podzemnej vody, a to vybudovaním drenážneho potrubia. Súčasnú migračnú bariéru pre živočíchy plánuje odstrániť vybudovaním rybovodu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM