Rôzne

Vstup na hlavnú poštu v Prievidzi sa bude meniť na bezbariérový: Kedy to má byť?

Vstup na hlavnú poštu na Námestí slobody v Prievidzi by mal byť po rokoch bezbariérový. Prisľúbila to Slovenská pošta (SP), ktorá plánuje zabezpečiť práce v budúcom roku.

Ilustračný obrázok k článku Vstup na hlavnú poštu v Prievidzi sa bude meniť na bezbariérový: Kedy to má byť?
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Pre dvojicu schodísk sa majú problém dostať do pobočky pošty osoby so zdravotným postihnutím, starší ľudia i mamy s kočiarmi. Ak si potrebujú vybaviť agendu, privolajú prostredníctvom zvončeka alebo telefónu pracovníka pošty. Na dlhoročný problém upozorňovali miestnu samosprávu a SP obyvatelia, nedávno i Úrad komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím.

Viac správ zo Slovenska

Iné riešenie

Hovorkyňa SP Iveta Dorčáková pripomenula, že budovy po celej krajine v správe SP majú v priemere viac ako 50 rokov a v časoch, keď ich stavali, sa nebral ohľad na bezbariérovosť. „Preto sa v súčasnosti v mnohých objektoch stretávame so situáciou, že debarierizácia budovy, ktorá by zodpovedala pravidlám stanoveným vyhláškou, jednoducho nie je technicky možná," vysvetlila.

SP preto musí podľa Dorčákovej hľadať iné riešenia, ktoré však spravidla vyžadujú veľké a finančne nákladné stavebné zásahy, čo je aj prípad hlavnej pošty v Prievidzi. „SP sa už dlhší čas zaoberá problematikou vybudovania bezbariérového prístupu do budovy. Dispozičné riešenie neumožňuje vybudovať bezbariérový vstup priamo v priestoroch hlavného schodiska budovy, ktoré vedie do poštovej haly," priblížila Dorčáková.

Vysporiadanie

Vzhľadom na túto skutočnosť SP podľa nej posudzuje viaceré varianty a možné stavebno-technické alternatívy riešenia vrátane vybudovania nájazdovej šikmej rampy alebo exteriérového výťahu.

Správy z hornej Nitry

„Keďže vlastníkom pozemku pred budovou je mesto, bude musieť prísť k majetkovo-právnemu vysporiadaniu tejto časti pozemku, a to buď prostredníctvom zriadenia vecného bremena alebo odkúpením," ozrejmila Dorčáková.

Zámer

Samospráva deklarovala, že pri riešení problému debarierizácie objektu pomôže. „Očakávame, že po ukončení projektovej prípravy SP osloví mesto. O prípadnom nájme či odkúpení časti pozemku budú rozhodovať orgány mesta," dodal hovorca mesta Michal Ďureje.

„Zámerom pošty je do konca roka zabezpečiť vypracovanie príslušnej projektovej dokumentácie a obstarať dodávateľa stavby tak, aby sa bezbariérový vstup na Pošte Prievidza 1 mohol v roku 2023 vybudovať," deklarovala Dorčáková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM