Rôzne

Vodiči sa dočkali opravenej cesty: Primátor dúfa, že nebude škandalizovaná, FOTO

Dlho sa na ňu nadávalo, teraz je opravená. Vodiči už môžu využívať zrekonštruovanú cestu medzi Partizánskym a Hradišťom.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči sa dočkali opravenej cesty: Primátor dúfa, že nebude škandalizovaná, FOTO
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Vodiči už môžu plnohodnotne využívať zrekonštruovanú cestu medzi Partizánskym a Hradišťom. Úsek cesty druhej triedy patrí medzi najvyťaženejšie v Trenčianskom kraji. Pred rekonštrukciou, ktorú zabezpečil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) z fondov Európskej únie a vlastných zdrojov, bol vo veľmi zlom stave. Cestu odovzdali do užívania motoristom v pondelok.

Neľahká rekonštrukcia

„Táto rekonštrukcia nebola jednoduchá, pozostávala z dvoch častí, minulý rok sa najskôr urobili intravilány obcí alebo častí Veľkých Bielic a Hradišťa, kde vznikli i chodníky. Tento rok stavbu od februára do septembra prerušili, pretože sme obstarávali zhotoviteľa na práce v extraviláne," spomenul predseda TSK Jaroslav Baška. TSK pri týchto prácach podľa neho ušetril oproti rozpočtu takmer 500 000 eur a rekonštrukciu dokončili za necelé tri mesiace.

„Celá investícia spolu so stavebným dozorom je vo výške viac ako 3,8 milióna eur. Je to úsek, ktorý má dĺžku sedem kilometrov a 150 metrov,“ spresnil Baška.

Bezpečnostné prvky

Na ceste podľa neho pribudli i rôzne bezpečnostné prvky, či už ide o ostrovček v Hradišti alebo veľmi dôležité ľavé odbočenie na obec Skačany, pribudnú tam i svetelné gombíky v strede cesty a priechodoch pre chodcov, čo zvýši bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

„Táto cesta bola vo veľmi zlom technickom stave, na čo upozorňovali motoristi i poslanci veľmi veľa rokov, a to ešte v čase, keď bola štátnou," pripomenul primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Primátor dúfa

Rekonštrukciu podľa neho zdržala i administratíva, projekt či opakované verejné obstarávania, problémy v podobe prerušenia prác spôsobila i veľmi zlá projektová dokumentácia, ktorá vyústila do toho, že zhotoviteľ odmietal prevziať garancie za to, aby bola na práce záruka. „Preto bolo potrebné, aby TSK uvoľnil prostriedky nad rámec projektu, keďže v tomto objeme nebol vysúťažený. Z ďalších prostriedkov bolo potrebné zaplatiť to, aby mala cesta zrekonštruované konštrukčné vrstvy,“ doplnil.

Partizánsky primátor podľa svojich slov dúfa, že rekonštrukcia je tak kvalitná, že cesta vydrží minimálne toľko, koľko sa po nej doteraz jazdilo. „Aby nebola o rok, dva či tri predmetom škandalizovania," podotkol.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite, ako vyzerá zrekonštruovaná cesta.

FOTO: Otvorili zrekonštruovanú cestu medzi Partizánskym a Hradišťom
7
Galéria
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM