Webnoviny - Rôzne

Vitamínový seriál: Éčko – silný ochranca organizmu

Vitamín E je jedným z najvýznamnejších bojovníkov proti škodlivým látkam v tele. Ide o významný antioxidant, ktorý zabraňuje poškodeniu prospešných polynenasýtených mastných kyselín, likviduje škodlivé produkty látkovej výmeny a chráni bunkové membrá

(WEBNOVINY) – Celá skupina biologicky aktívnych zlúčenín pod kolektívnym názvom vitamín E je rozpustná v tukoch. Ukladá sa v tukovom tkanive a svaloch. Čím viac tukov skonzumujeme, tým je potreba éčka vyššia, aby zabránil oxidácii krvných tukov a tým aj nebezpečným srdcovo-cievnym ochoreniam.

Pravidelný príjem vitamínu E posilňuje imunitný systém, podporuje správny rast a vývin svalov, zvyšuje ich výkon a odďaľuje svalovú únavu. Éčko pomáha organizmu brániť tvorbe výrazných jaziev, spracovávať vitamíny K a A, priaznivo vplýva na nervový systém, sexuálnu aktivitu, pokožku a vlasy. U žien upokojuje premenštruačný syndróm, ale aj menopauzálne návaly a pôsobí preventívne proti predčasnému pôrodu, u mužov zas zlepšuje kvalitu spermií.

Kde ho treba hľadať?

Vitamín E nájdeme v rastlinných olejoch, sóji, orechoch, obilných klíčkoch, v maku, špenáte, v ovsených vločkách a semiačkach. Niektorí ľudia, napríklad fajčiari či alkoholici, majú problém tento vitamín poriadne vstrebať. Aktivitu éčka znižujú aj lieky proti epilepsii a kŕčom či na zníženie žalúdočnej kyslosti.

** Aké sú riziká pri jeho nedostatku?**

Hoci to vedci ešte nepotvrdili, predpokladajú, že k možným dôsledkom dlhodobého nedostatku vitamínu E patrí aj Alzheimerova či Parkinsonova choroba, slabá imunita, neplodnosť, chudokrvnosť, predčasný pôrod, nízka pôrodná váha u detí, šedý zákal, ateroskleróza či poškodenie buniek. **

Pri vysokých dávkach buďte opatrní**

Vysoké dávky vitamínu E by sa nemali užívať spoločne s antikoagulačnými liekmi ako je napríklad warfarín alebo heparín. Pre jeho protizrážanlivý účinok sa mu treba vyhnúť pred laboratórnym vyšetrením krvi a pred operáciami. Bez dozoru lekára by ste po priveľkej dávke éčka nemali siahnuť pri reumatickom alebo ischemickom ochorení. ** Vitamíny **

  • sú organické látky, ktoré sú dôležité pre fungovanie ľudského organizmu. Pomáhajú udržať rovnováhu metabolizmu v tele, sú nevyhnutné pre správnu funkciu orgánov, tkanív, svoj význam majú aj pri reprodukcii a raste.
  • si všetky nedokáže ľudské telo vyrobiť samo, je potrebné ich prijímať v potrave.
  • správne identifikoval až holandský úradný lekár Christian Eikman v roku 1896 počas svojho pobytu na Jáve, hoci o ich účinkoch sa vie už vyše dvesto rokov.
  • sa delia na ropustné v tukoch (A,D,E,K,F) a rozpustné vo vode (P, B, C, H)
  • dostali názov vďaka poľskému biochemikovi Kazimírovi Funkovi, ktorý tento termín začal používať v roku 1912. Podľa neho šlo o životne dôležité vitálne látky podobné zlúčeninám dusíka – amínom. Aj keď chcemickú podobu vyvrátili, názov sa ujal a v roku 1920 termíny vitamíny oficiálne prijali.

Zdroje: www.doplnkystravy.sk, vitaminy.doktor­ka.cz, kniha Jedlo ako jed, jedlo ako liek

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM