Martin Valenta Kultúra

Vernisáž diel Mgr.art Rudolfa Cigánika

Do ateliéru Ars Preuge privial Handlovský vzduch v podobe autorskej výstavy akademického maliara Rudolfa Cigánika. V piatok 20.8.2010 sa zišli v umeleckých priestoroch nadšenci výtvarného umenia. Mohli sme si prezrieť maľby a grafiky svetovo uznávan

Avšak Rudolf Cigánik je známy aj ako tvorca známok. Nielenže sa prejavuje ako rytec ale takisto aj ako samotný autor vlastných návrhov na známku. Prvá autorsky vytvorená známka bol portrét J.C. Hronského, ďalej nasledovali emisie Ľudové zvyky – zbieranie rosy, Úspechy slovenských športovcov na OH v Atlante, portrét na známke Š. Moysesa i nedávno vydaná emisia k výročiu vzbury v Kragujevaci. V jeho návrhoch sa prejavuje tvorivosť, objavnosť v hľadaní netypických známkových riešení a snaha o sugestívnejší prejav v tvorbe známky ako odraz výrazových prostriedkov autorovej voľnej tvorby.

Jeho umenie bolo doceneného v mnohých súťažiach a to nielen na území Slovenska. V roku 2000 ako spoluautor známky Márie Terézie s Dušanom Kállayom získali „titul“ najkrajšia známka sveta.

Takisto mi nedá pripomenúť, že Rudolf Cigánik získal v medzinárodnej súťaži japonského ministerstva 3. cenu od japonského ministra pôšt a telekomunikácií za známku Greeting you.

Je mnoho dôvodov, aby ste si aj vy išli prezrieť výstavu nášho regionálneho a v mnohých smeroch významného umelca.

Barbora Gričová

Vernisáž diel Mgr.art Rudolfa Cigánika
1
Galéria
Rudolf Ciganik
18
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM