Rôzne

Veľká vzácnosť a krásny spev v Koši: Zahniezdil sa tam zákonom chránený slávik

Na košských mokradiach zahniezdil slávik modrák. Na rôznych rybníkoch sa vyskytol už na jar, v Koši sa však zdržiaval už dlhšiu dobu.

Ilustračný obrázok k článku Veľká vzácnosť a krásny spev v Koši: Zahniezdil sa tam zákonom chránený slávik
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Unikátny priestor mokradí v Koši (okres Prievidza), ktoré vznikli banskou činnosťou, si na hniezdenie po prvý raz vybral slávik modrák. Poddruh stredoeurópsky pozorovali odborníci na juhu Slovenska, v severných častiach krajiny veľmi vzácne hniezdi zase poddruh tundrový. V košských mokradiach slávika pozoroval i Vladimír Pazdera, ktorý pracuje v zoo v Bojniciach.

Spev slávika

„Košské mokrade majú veľkú výhodu v tom, že široko-ďaleko nie je takých podobných jazier. V Podunajskej nížine je zákutí veľa, podobných jazier či mŕtvych ramien veľa, ale tu je to vzácnosť. Preto sa niektorí vtáci koncentrujú na tieto miesta a sú na to dosť odkázaní, či na jar alebo na jeseň," načrtol Pazdera.

Slávik modrák je sťahovavý, cez toto územie tiahne na jar, jeseň, ornitológovia ho určite už aj chytili, priblížil Pazdera, ktorý ho objavil podľa spevu.

„Prvýkrát sa však podľa mojich vedomostí zistilo, že tu hniezdi. Na rôznych rybníkoch sa vyskytol už na jar, na prvých prepadliskách v Koši sa však zdržiaval už dlhšiu dobu, čo už bolo nápadné, keďže už dávno mal byť niekde inde," doplnil Pazdera s tým, že si ho začal viac všímať. Slávik podľa neho dominoval medzi ostatnými vtákmi spevom.

Správy z hornej Nitry

Zákonom chránený

Na košských mokradiach slávika modráka môžu ľudia vídať do polovice júna. „Vyzerá z chrbta ako klasický slávik, ale chvost má z bokov načervenalý, má modrú hruď s bielym fľakom a čiernu a červenú obrubu. Keďže je modrák, hlavná je modrá farba, u samca, samica nie je taká pestrá," opísal Pazdera.

Slávik modrák alebo modrák obyčajný obýva palearktídu a rozširuje sa i v Severnej Amerike, v Európe sa vyskytujú jeho poddruhy stredoeurópsky alebo tundrový. Patrí medzi hniezdičov a je sťahovavý. Je zákonom chránený a jeho spoločenskú hodnotu podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR určili na 1 840 eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM