Rôzne

V Chrenovci-Brusne budú zachytávať dažďovú vodu: Posilňujú ochranu pred povodňami

Vodozádržné opatrenia za viac ako 200 000 eur vybudujú v obci Chrenovec-Brusno. Dotácia je už schválená.

Ilustračný obrázok k článku V Chrenovci-Brusne budú zachytávať dažďovú vodu: Posilňujú ochranu pred povodňami
Zdroj: TASR/AP

Samospráva Chrenovca-Brusna v okrese Prievidza plánuje zmierniť dosahy zmeny klímy na území obce. Dosiahnuť to chce realizáciou viacerých vodozádržných opatrení, na projekt získala financie z fondov Európskej únie.

Sucho v obci

„Naša obec bola v roku 2010 zaplavená, no v dnešnej dobe je vody málo, býva sucho. Obci sa podarilo spraviť projekt a získať finančné prostriedky vo výške viac ako 200 000 eur na zachytávanie dažďových vôd," povedal starosta Tibor Čičmanec.

Opatrenia sa podľa neho týkajú troch najväčších objektov v obci, strechy ZŠ, obecného úradu a miestneho kultúrneho strediska s bytovkou. „Okolo týchto priestorov by mali byť podzemné nádrže na dažďovú vodu, zelené záhony, zelené steny, terasy, kvetináče na kvety, fontánka, jazierko. Všetko bude živené z dažďovej vody. Tej, čo teraz púšťame preč a v suchých dňoch nám chýba," priblížil.

Správy z hornej Nitry

Eurofondy

Cieľom projektu je posilnenie ochrany pred povodňami a zmiernenie ich negatívnych dôsledkov na majetok, ľudské zdravie, životné prostredie a hospodársku činnosť, ako aj zmiernenie ďalších negatívnych dôsledkov zmeny klímy spojených so zadržiavaním vody v krajine.

Na projekt získala samospráva obce financie z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ministerstvo životného prostredia SR jej schválilo na tento účel nenávratný finančný príspevok vo výške 202 328,58 eura.

Obec už vybrala dodávateľa prác, zmluva nadobudne účinnosť po kontrole Úradu pre verejné obstarávanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM