Ria Ferčáková Rôzne

Umelci a živnostníci jednotne proti daňovo-odvodovej reforme

Prechod SZČO na vedenie si účtovníctva a uplatňovanie si reálnych nákladov by znamenalo zvýšenie ich administratívnej záťaže.

Umelci a živnostníci sa zjednotili v boji proti vládnemu návrhu daňovo-odvodovej reformy. Na dôkaz toho dnes podpísali Deklaráciu o spoločnom postupe. Sú proti ďalšiemu zvyšovaniu daňového a odvodového zaťaženia. K iniciatíve umelcov, združených v Slovenskej koalícii pre kultúrnu diverzitu (SKKD) z konca júla sa svojimi podpismi pod deklaráciu pridali počas dnešného verejného zhromaždenia aj: predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall, prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik a prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. Podpísali sa aj predseda Grémia SKKD Pavol Kráľ a tiež Peter Zajac, predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS), ktorej požiadavky na zmenu reformy si umelci v júli osvojili.

Deklaráciu by mali na stôl dostať všetky koaličné politické strany. Jej signatári chcú rokovať aj s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou a ministrom kultúry Danielom Krajcerom. Už v utorok by sa mali stretnúť s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom, médiá o tom po podpise Deklarácie o spoločnom postupe informoval Pavol Kráľ, predseda Slovenskej výtvarnej únie a predseda Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu. „Nechceme z toho robiť opozično-koaličnú hru,“ zdôraznil Kráľ s tým, že „problém vzniká roky a roky sa nerieši.“ Zároveň nepovažuje „za fér hádzať všetko na túto vládu,“ lebo „všetky vlády, ktoré tu boli, sa na tom podieľali, neurobili skoro nič“. Kráľ tiež pripomenul, že pod petíciu umelcov na podporu nesúhlasu s návrhom daňovo-odvodovej reformy sa podpísalo približne 1 800 umelcov zo všetkých oblastí umeleckej tvorby – divadla, výtvarného umenia, filmu, či literatúry. No po pripojení sa živnostníkov majú plus ďalších približne 400 tisíc podporovateľov.

autor: WEBNOVINY

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM