Katarína Vlčková Samospráva

Teraz prehovorila ulica: Toto treba v časti Staré Mesto prioritne riešiť!

Obyvateľov Prievidze určite teší, keď sa situácia v meste blíži k lepšiemu. Pribúdajú nové parkovacie miesta, upravujú sa cesty a chodníky. V centrálnej časti Prievidze sa ale obyvatelia sťažujú na viacero problémov. Prečítajte si, čo na to radnica.

Ilustračný obrázok k článku Teraz prehovorila ulica: Toto treba v časti Staré Mesto prioritne riešiť!
Foto: Katarína Vlčková / Zdroj: Dnes24.sk

Staromestských Prievidžanov trápi niekoľko problémov. Námestie slobody by potrebovalo pár úprav a starosti im robí vyschýňajúci strom na námestí. „Strom na námestí je čoraz viac vyschnutý, trebalo by ho viac zalievať, keďže je na kopčeku. Obdĺžniková plocha na námestí je samý štrk, pôsobí to hrozne, je tam málo zelene a chýbajú kvety. A tie ošarpané Búdkovce by už tiež mohli celé zmiznúť,“ zhodujú sa dôchodkyne. O pár dní sme sa prešli námestím a plocha zasypaná štrkom už dostávala svoje krajšie kontúry. Vysádzali sa farebné kvety a zveľaďovalo okolie.

„Strom na námestí sa snažíme zalievať, no má poškodené korene a s tým sa už veľa urobiť nedá. Čo sa týka Búdkoviec na námestí, tak tu sa názory rôznia. Každopádne sa všetky stánky postupne odstránia. Je to však zdĺhavý proces, pretože nie sú na pozemkoch mesta. Snažili sme sa nájsť spoločnú reč, poskytnúť predajcom náhradné priestory na tržnici, avšak bezúspešne,“ povedala primátorka Katarína Macháčková.

Bezdomovci na lavičkách

Obyvateľov bytoviek trápi aj iný problém. „Pred vchodom nám vysedáva bezdomovec. Najhoršie je, že tam urobí aj potrebu a znečisťuje okolie lavičky,“ opisuje Anna (67). Akú má v týchto prípadoch vysedávania bezdomovcov pred vchodmi polícia právomoc? „Bohužiaľ nie je ani jedna záchytná stanica pre ľudí bez domova. Obyvatelia nám môžu pomôcť aj tak, že ak bezdomovci pred vchodmi vysedávajú a obťažujú okolie, oznámia nám to. Toto je večný problém a keď sa niečo takéto stane, jediné čo nám ostáva je prinútiť si dotyčnú osobu po sebe upratať,“ konštatuje náčelník MsP Ľubomír Pomajbo.

Večný problém parkovania

V centre mesta je stále problém s parkovaním. Radnica sa to snaží riešiť regulovaným parkovaním, no aj tak mnoho obyvateľov parkuje kade-tade. Obyvateľ Ján vidí najväčší problém v obsadzovaní miest na parkovanie. „V centre je veľa firiem a málo miest na zaparkovanie. Najviac ma hnevá, že firemné autá parkujú aj na miestach pre obyvateľov bytovky a my potom nemáme kde zaparkovať.“ Podľa technika Správy majetku mesta Franiška Gálisa by pomohlo tieto miesta vymedziť dopravnou značkou aby došlo k regulácii parkovania.

Parkovanie v centrálnej časti Prievidze je regulované aj prostredníctvom tzv. rezidentských kariet, ktoré sú nie všetkým obyvateľom po chuti. Nájdu sa aj takí, ktorí to využívajú a aj takí, ktorí rezidentské karty privítali. „Bývam na Ulici Škavrana a bol tam veľký problém s parkovaním. Nevadí mi, že si zaplatím pár eur na rok keď viem, že nebudem musieť parkovať o niekoľko ulíc ďalej. Čo viem, tak niektorí s tým nesúhlasia a dokonca svoju kartu požičiavajú iným aby mohli zaparkovať,“ povedala obyvateľka Zuzana (47). „V prípade, že dôjde k takémuto porušeniu a rezidentskú kartu používa aj iná osoba, než ktorá má trvalý pobyt v pásme regulovaného parkovania, je nutné to oznámiť na polícií,“ dodal Pomajbo.

Opravy na cintoríne

Cintorín na Mariánskej ulici je často navštevovaný a pôsobí, že potrebuje opravy. Niektoré časti budovy sú v havarijnom stave. „Mohla by sa obnoviť aj budova Domu smútku na cintoríne, “ odznelo z úst Petra (61). „Dom smútku na Mariánskej prejde niekoľkými opravami. Budú sa vymieňať zhrdzavené rámy a sklá sa nahradia špeciálnymi, vymenia sa vchodové dvere a presklenie. Strecha tiež prejde opravami. Vymenia sa plechy. Plánovaná obnova okien bude len z prednej strany a pri východe. Máme v pláne obnoviť aj chodník v cintoríne, no zatiaľ sa robí prieskum. V pláne máme vybudovať aj chodník na výhliadku. Ďalším cieľom je obnoviť cintorín v Necpaloch, už je pripravená aj žiadosť. Kapacitne to určite pomôže, pretože sú vypredané všetky hrobové miesta,“ povedal zástupca primátorky Ľuboš Maxima.

Teraz prehovorila ulica: Toto treba v časti Staré mesto prioritne riešiť!
4
Galéria
Foto: Katarína Vlčková / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM