Katarína Vlčková Rôzne

Ťažko skúšané deti v Prievidzi sa môžu tešiť z nových atrakcií: Aha, čo všetko vyrástlo v ich dočasnom domove!

Zariadenie núdzového bývania na Košovskej ceste a útulok na rovnakej ulici prešli úpravami. Neziskovka Harmónia s pomocou ochotných ľudí a peňažných darov zveľadila okolie. Prečítajte si, čo všetko na mieste vyrástlo.

Ilustračný obrázok k článku Ťažko skúšané deti v Prievidzi sa môžu tešiť z nových atrakcií: Aha, čo všetko vyrástlo v ich dočasnom domove!
Zdroj: TASR

V zariadení na Košovskej ceste vyrástlo nové detské ihrisko a v útulku oddychová zóna na dvore. Nezisková organizácia Harmónia, ktorá obe zariadenia prevádzkuje, na tieto projekty získala peniaze z darov. „Našou hlavnou pýchou je umelý trávnik. Okrem toho tam deti majú drevené a plastové herné prvky, kolotoč, lezeckú stenu, hojdačky. Potom je tam nejaký mobiliár, lavičky, stolnotenisový stôl a ďalšie doplnky vo forme hračiek – lopty, autíčka a podobne,“ uviedla štatutárna zástupkyňa Harmónie Oľga Ďurčenková.

Veľa práce, no výsledok stojí za to

Ako pokračovala za budovou útulku vznikla aj nová oddychová zóna pre jeho klientov. „Tam sa nám podarilo vysadiť dosť veľké množstvo kvetov, urobiť skalku, je tam ohnisko, chodníček, trvalá zeleň,“ priblížila. Podľa Ďurčenkovej príprava ihriska a oddychovej zóny trvala od novembra minulého roka, keď sa Harmónia dozvedela, že mesto im dá za symbolickú cenu do podnájmu pozemok. „Dosť náročné boli práce súvisiace s vyčistením pozemku. Bolo tam staré koľajisko, kríky, stromy. To všetko sme museli vyčistiť, vyklčovať,“ spomenula riaditeľka s tým, že veľkú zásluhu na vybudovaní ihriska i oddychovej zóny majú samotní klienti. „Mnohí z nich sa veľmi ochotne zapojili hlavne do čistiacich prác, za čo im patrí veľká vďaka,“ vyzdvihla.

Bol iniciátor

Hlavným iniciátorom oddychovej zóny bol klient Juraj Drozd. Podľa jeho slov sa mu naskytla možnosť zveľadiť prostredie, kde býva, a preto sa jej chopil. „Bolo tu veľa kameňa a mali sme dve možnosti, buď ich nákladne odvážať alebo ich nejakým spôsobom zužitkovať. Mal som už nejaké skúsenosti s japonskou záhradou. V Japonsku je veľa sopiek, kopcov, inšpirovalo ma to a snažil som sa to zaniesť do tohto prostredia,“ poznamenal.

V zveľaďovaní chcú pokračovať

Projekty stáli neziskovú organizáciu 16 000 eur a väčšiu časť týchto nákladov hradila z peňažných darov a finančných prostriedkov získaných formou dvoch percent z daní od fyzických a právnických osôb. Harmónia má so svojimi dvoma zariadeniami aj ďalšie plány. „Nakoľko máme v útulku klientov, ktorí majú vážne zdravotné postihnutie a obmedzenú mobilitu, chceme tam vybudovať bezbariérový prístup. Vzhľadom na to, že záujem o naše služby stúpa, v budúcnosti by sme chceli vybudovať v zariadení núdzového bývania ďalšie dve obytné miestnosti, ak nám to technické podmienky dovolia,“ uzavrela Ďurčenková.

Zariadenie núdzového bývania a útulok sa pýšia vynoveným okolím
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM