Webnoviny - Rôzne

Superhrubá mzda nezníži policajtom a vojakom príjem

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Vojaci a policajti už môžu byť pokojní, že zavedenie superhrubej mzdy nezhorši ich čisté príjmy.

Kabinet dnes schválil zákon o úprave príjmu zo závislej činnosti, zavádzajúci superhrubú mzdu v takej podobe, že prepočtové koeficienty budú vyhovovať aj ozbrojeným zborom.

Podľa pôvodného návrhu existovali obavy, že v ozbrojených zboroch by pri prepočítavaní miezd mohli platy klesnúť.

Napokon sa podarilo nájsť riešenie, ktoré zabezpečí, že čistú mzdu budú mať aj v prípade platnosti tohto zákona rovnakú ako dnes, prípadne trochu vyššiu. „Ani jeden vojak, ani jeden policajt nedostane po zavedení superhrubej mzdy ani o jeden cent nižšiu čistú mzdu,“ vyhlásil po rokovaní vlády minister obrany Ľubomír Galko. Vojaci a policajti tak nemusia mať obavy o budúce príjmy, ktoré už mnohých viedli k zvažovaniu, či z ozbrojených zborov radšej neodísť.

„Neistota je to najhoršie, čo môže byť. Z tohto pohľadu si vláda uvedomuje, že zabezpečenie vnútornej alebo vonkajšej bezpečnosti krajiny musí byť jednou z absolútnych priorít každej civilizovanej vlády,“ podotkol minister vnútra Daniel Lipšic.

Galko smeroval príslušníkom ozbrojených zborov odkaz, že tu s ministrom vnútra nie sú na to, aby policajtov či vojakov diskriminovali, ale aby zastupovali ich záujmy. Pri akejkoľvek technickej zmene alebo zákone, ktorý by mal zlepšiť nejaký systém, nebudú podľa jeho slov postupovať tak, aby boli ozbrojené zložky znevýhodnené.

„Sme tu na to, aby sme systém vylepšili, v žiadnom prípade tu nie sme na to, aby sme niekoho diskriminovali,“ povedal minister obrany. Galko by bol rád, keby sa v budúcnosti počas prípravy zákonov nesnažili niektorí príslušníci ozbrojených síl vyvolávať znepokojenie medzi svojimi priateľmi a kolegami posielaním neoverených tabuliek a šírením poplašných správ.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM