Rôzne

Ste fajčiar? Za cigarety zaplatíte viac a zdražejú zrejme aj tie elektronické

Dôvodom sú dane pri tabakových výrobkoch, ktoré sa budú zvyšovať. Prvýkrát v histórii sa zdaňovanie dotkne aj ich bezdymových alternatív.

Ilustračný obrázok k článku Ste fajčiar? Za cigarety zaplatíte viac a zdražejú zrejme aj tie elektronické
Zdroj: TASR

Dane pri tabakových výrobkoch sa budú zvyšovať. Vláda dnes schválila novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkoch, ktorú na rokovanie predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. V budúcom roku by tak do štátneho rozpočtu malo pritiecť vďaka dodatočným príjmom 29,5 milióna eur ročne, v roku 2018 by mali predstavovať 32,5 milióna eur a v rokoch 2019 a 2020 vyše 68 miliónov eur.

„Z hľadiska transparentného správania sme sa dohodli na najbližšie štyri roky aj na ďalšom navýšení od roku 2019 so zástupcami priemyslu na cestovnej mape. Prvýkrát v histórii ideme pokrývať aj takzvané náhrady pre fajčiarov, to sú rôzne elektronické cigarety, ktoré budú po novom zdaňované,“ priblížil po skončení rokovania vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Čítajte aj: VLÁDA: Rozhodla o novom protischránkovom zákone i v otázkach dôchodkov

Podľa jeho slov cigarety by tak mohli zdražieť okolo 10 centov na jednu krabičku. „Bude to závisieť od typu, od značky. Je tu konkurencia, takže časť zdraženia môže absorbovať aj konkurenčný boj,“ podotkol Kažimír.

Novelou zákona sa tiež osobitne upravuje zdaňovanie neharmonizovaných tabakových výrobkov, ktorými sú bezdymové tabakové výrobky, ktoré sa nespotrebúvajú počas procesu horenia okrem žuvacieho tabaku a šnupavého tabaku. Tiež sa upravujú povinnosti osôb, ktoré budú chcieť takéto tabakové výrobky uvádzať na daňovom území.

„V súvislosti s tým sa upravuje vedenie evidencií vedených colným úradom a finančným riaditeľstvom, definujú sa delikty a priestupky a určuje sa výška sankcií,“ uvádza MF SR.

Ilustračné foto, TASR

tabak
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM