Rôzne

Staré pohľadnice Prievidze sa dočkali ďalšieho vydania

Keď som pred rokom ponúkol autentické zábery starej Prievidze v limitovanej edícii pohľadníc, verím, že som tým potešil nielen zberateľov, ale aj mnohých Prievidžanov, túžiacich po peknej pamiatke z návštevy okresného mesta. Ako dlhoročný zberateľ som sa rozhodol, postupne ich vydávať.

Staré pohľadnice, zachytávajúce dobové pohľady na dnes už často zaniknuté objekty, ktoré postupom rokov ustúpili modernej výstavbe, sú mojou vášňou. Rád odhaľujem skryté tajomstvá týchto zaujímavých obrázkov a sledujem i predstavujem si, o čom všetkom dokážu pohľadnice vypovedať. A keďže chcem tieto pocity sprostredkovať čo najširšej verejnosti, rozhodol som sa pohľadnice vydať.

V týchto dňoch uzrela svetlo sveta už druhá séria šiestich pohľadníc Prievidze s historickým nádychom. Môžeme sa v nej pokochať pohľadom na také skvosty, ako Zlatú uličku, vedúcu z hlavného námestia ku kostolu piaristov (dnešná Moyzesova ulica), ktorá bola pomenovaná nie podľa bohatstva jej obyvateľov, ale podľa malebnosti domov, ktoré tu stáli. Zaujímavý je aj pohľad na železničnú stanicu krátko po otvorení v roku 1896, keď mala iba tri koľaje či na Nádražnú ulicu (dnešnú Hviezdoslavovu ulicu), vedúcu po železničnú stanicu, ktorá bola poliata olejom, aby sa na nej neprášilo.

Paralelu medzi históriou a súčasným pôsobením v orgánoch mesta, keďže som dlhoročným poslancom prievidzského mestského zastupiteľstva, vidím celkom zreteľne. Vždy ma zaujímalo všetko, čo sa akýmkoľvek spôsobom dotýkalo nášho mesta a preto som vďačný osudu, že mi umožnil venovať sa jeho aktuálnemu stavu a prostredníctvom mojej zberateľskej vášne i dobám dávno minulým. Mojím zámerom je uchovávať a rozvíjať dedičstvo našich predkov aj pre budúce generácie a preto budem vo svojej činnosti i naďalej pokračovať.

Týmto chcem vyzvať a poprosiť všetkých spoluobčanov, ak máte doma pohľadnice, alebo iné dokumenty viažuce sa k prievidzskej histórii, kontaktujte ma, určite sa o tieto artefakty vhodne postarám.

Viac informácií nájdete na mojej stránke www.michaldobias.sk alebo na sociálnej sieti www.facebook.com/pohladnice

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM