Katarína Vlčková Rôzne

Rekonštrukcie v ZOO Bojnice za milióny: Aha, čo všetko opravia!

Zoologická záhrada v Bojniciach sa dočká nákladnej rekonštrukcie za viac ako tri milióny eur. A to nie je všetko, návštevníci sa môžu tešiť na ďalšie novinky. Čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcie v ZOO Bojnice za milióny: Aha, čo všetko opravia!
Zdroj: TASR

Zoo Bojnice čaká veľká rekonštrukcia. Na realizáciu celého projektu získala zoologická záhrada 3 361 949 eur, pričom zazmluvnená dotácia od Európskej únie predstavuje 2 857 657 eur, zvyšok financuje štát.

Dočká sa opráv

Opravia sa vstupné priestory, súčasťou bude aj vybudovanie informačného centra s malou expozíciou. „V zoologickej záhrade sa nebude rekonštruovať celý vstup, bude sa rekonštruovať len jedna jeho časť, ktorá je financovaná cez Operačný program Životné prostredie. Je to vlastne samostatný projekt, ktorého cieľom je vybudovanie informačného centra a centra environmentálnej výchovy pre širokú verejnosť, základné školy, vysoké školy. Teda nielen pre laickú, ale i odbornú verejnosť,“ uviedla Viera Madajová z bojnickej zoo.

Bude sa aj búrať

Podotkla, že stavebné úpravy týkajúce sa projektu sú pomerne rozsiahle. „V prvom rade pôjde o rekonštrukciu väčšiny objektov, potom dôjde k stavebným úpravám, ktoré sa týkajú hradného múru, čiže budú zachované všetky jeho pôvodné prvky. Súčasťou celého projektu je vybudovanie novej budovy,“ vysvetlila s tým, že niektoré objekty sa budú aj búrať.

Priestory vstupného areálu zrekonštruuje víťaz verejného obstarávania, stavebná firma z Novák, za viac ako 1,7 milióna eur. „Momentálne sa odovzdáva stavenisko, vypratávame naše objekty, aby firma mohla nastúpiť. Predpokladáme, že tieto práce sa začnú tento týždeň, preto by sme chceli poprosiť všetkých našich návštevníkov o trpezlivosť, nakoľko bude celý vstup obmedzený,“ poznamenala Madajová.

Pre odborníkov i laikov

Samotný projekt zahŕňa aj ďalšie aktivity. „Ide o 17 seminárov pre laickú a odbornú verejnosť. Ďalej sa vydávajú tlačové materiály, ktoré majú slúžiť na propagáciu celého projektu, ale hlavne na edukáciu a zvyšovanie povedomia o ochrane prírody a krajiny na Slovensku, o ochrane pôvodnej fauny. Ďalej sú tam odborné publikácie, ktoré majú zvýšiť informovanosť napríklad o environmentálnej kriminalite,“ dodala Madajová.

Rekonštrukčné práce by mali byť hotové začiatkom budúceho leta a odborné semináre budú prebiehať prebiehať počas letných mesiacov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM