Katarína Vlčková Rôzne

Regionálne oslavy Dňa baníkov: Sfáral aj Fico!

Pri príležitosti Dňa baníkov, ktoré patria medzi tradičné oslavy na hornej Nitre, si do Novák prišiel zafárať aj premiér Robert Fico. Prečítajte si, viac aj o tom, ako sa tento rok darilo Hornonitrianskym baniam Prievidza.

Ilustračný obrázok k článku Regionálne oslavy Dňa baníkov: Sfáral aj Fico!
Zdroj: TASR

Podľa slov premiéra Roberta Fica, ktorý sa tradične zapojil do fárania v rámci Dňa baníkov v pracovisku Hornonitrianskych baní – v Novákoch, vláde SR veľmi záleží na ďalšom rozvoji baníctva v našom regióne a aj preto prijala rozhodnutia, ktoré zabezpečujú perspektívnosť baníctva na hornej Nitre.

Bane nemajú alternatívu

Spresnil, že vláda finančne podporuje ťažbu hnedého uhlia a v tomto duchu bude pokračovať aj ďalej, pretože horná Nitra nemá alternatívu. „Je teraz také zaujímavé obdobie, pretože talianska spoločnosť Enel sa rozhodla odpredať svojich 66 % v Slovenských elektrárňach, čo umožňuje hornonitrianskym baniam, aby začali diskutovať aj o ešte intenzívnejšej spolupráci s nováckou elektrárňou. Preto sa teším na toto obdobie, pretože môžeme naozaj významnejšie posilniť tak štát, ako aj baníctvo na hornej Nitre tým, že by sa hornonitrianske bane viac priblížili k nováckym elektrárňam,“ podotkol.

Záujem vlády

Premiér v súvislosti s touto témou zdôraznil, že vo veci odpredaja akcií Enelom existujú rôzne alternatívy a vláda ich skúma veľmi intenzívne. „Moja vláda mala vždy záujem posilňovať postavenie štátu v strategických podnikoch. Ak by sa v budúcnosti ukázalo, že je to výhodné získať pre štát akcie talianskeho Enelu, tak sa o to určite pokúsime,“ vyhlásil.

Pre bane to bol úspešný rok

Regionálne oslavy Dňa baníkov zároveň aj uzatvárajú banícky rok. Tento označil generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec za úspešný. „Vyťažili sme celkove 1,958 milióna ton. Splnili sme všetky požiadavky našich odberateľov, predovšetkým je to Elektráreň Nováky, kam išlo 1,850 milióna ton, potom pre drobný odber je to približne na úrovni 50 000 ton,“ povedal s tým, že takýmto objemom ťažby bane zabezpečili aj priaznivé ekonomické výsledky.

„Banícky rok od 1. júla 2013 do 30. júna 2014 bol stabilný. Vytvorili sme zároveň aj podmienky pre fungovanie do ďalšieho obdobia. Investovali sme sedem miliónov eur do strojov a do zariadenia. Vyrazili sme 12 600 metrov ako prípravu pre ďalšie kapacity na ťažbu. Do bezpečnosti sme investovali 1,6 milióna. Pre nás je veľmi dôležitý všeobecný hospodársky záujem, ktorý vytvára podmienky pre výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia do roku 2030,“ skonštatoval na záver.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM