Martin Štěpánek Samospráva

Rebríček transparentnosti miest: Hádajte, na akom mieste skončila Prievidza!

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zostavila rebríček transparentnosti stovky najväčších slovenských miest. Na akom mieste sa umiestnila humenská samospráva?

Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach. Až polovicu konečného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach. Ďalších 40 percent odpovede žiadosti o informácie pod menom Transparency ale aj bežného občana. Zvyšok tvorili verejné dáta.

Najtransparen­tnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa s výsledným hodnotením 83%. Na druhom mieste sa umiestnil Martin (77%), tretia skončila Rožňava (74%). Naopak, najhoršie hodnotením mestom v rebríčku je Vranov nad Topľou, ktorého konečný výsledok je len 29%.

A čo Prievidza…

Prievidzská samospráva sa umiestnila v začiatkoch rebríčka transparentnosti, a to na 14. mieste s výsledným hodnotením 60%. V roku 2010 to bolo 42% a 37. miesto.

Najlepšie hodnotenou oblasťou transparentnosti prievidzskej samosprávy boli Obecné podniky a investície a Územné plánovanie a stavebný úrad so stopercentným hodnotením. Dobré hodnotenie dostala Prievidza aj v oblastiach Prístup k informáciám (88%), Rozpočet dostal 80%.

Naopak, transparentnosť samosprávy bola najhoršie hodnotená v oblastiach Dotácie a granty (0%), Etika a konflikt záujmov (16%) a Účasť verejnosti na rozhodovaní (33%).

Foto: ilustračné

Zdroj: Global24, TIS

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM